Pokaż wiadomości
Strony: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 141
1291  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY... : Grudzień 06, 2010, 20:23:21
   
Chanuka

cd.


Kobiety i Chanuka.

Tradycyjne przekazy mówią o udziale kobiet w święcie machabejskim :siostra Hasmoneuszy była zaręczona , a więc zgodnie z Prawem należało ją najpierw - jak każdą dziewicę przed ślubem - doprowadzić przed oblicze namiestnika. Ona jednak nie chciała dopuścić do tej hańby i dlatego namówiła braci , żeby wywołali powstanie. Z tej okazji wspomina się także dzielną wdowę Judytę , która zamordowała Holoferesa dowódcę wojska Nabuchodonozra , oraz pobożną niewiastę Chanę , na której oczach na której oczach zamordowano siedmiu synów ponieważ nie chcieli odstąpić od wiary ojców.
Z tego względu kobiety surowiej przestrzegają Chanuki niż mężczyzńi ,i chociaż podczas święta wolno pracować , to nie imają się pracy , dopóki w domu palą się światełka.

W średniowieczu ułożono w Niemczech szeroko pozniej rozpowszechniony pijut ( hymn), śpiewany po zapaleniu światełek chanukowych , który zaczyna się od słów ; Maoz cur jeszuati - Skało i twierdzo mojego wybawienia" ( według Iz17,10).

Autor hymnu nazywał się Mordechaj , co wynika z początkowych liter pięciu strof ( akrostych), lecz poza tym nic więcej o nim nie wiadomo. Ponieważ w ostatniej strofie jest mowa o rudowłosym władcy , dabacze uważają że chodzi tu o rudobrodego cesarza Fryderyka Barbarosę i dlatego datują Moaz na XII wiek.

Obyczaje ludowe.

Nawet ludzie nie religijni odczuwają radość , gdy w najciemniejszej porze roku zapalają się światełka. Być może dlatego Chanuka jest jednym z najbardziej lubianych świąt żydowskich.
O ile religijna postać święta jest dość prosta , o tyle związne z nią obyczaje - bardzo urozmaicone.

Gdy tylko dziecko nauczy się odmawiać błogosławieństwa , wolno mu zapalać światełka chanukowe. Do radosnego nastroju święta przyczyniają się liczne piosenki oraz słodkie potrawy smażone na oleju - pączki , racuchy i naleśniki , które w każdej gminie smakują i wyglądają inaczej.
Dzieci dostają prezenty lub pieniądze z okazji Chanuki i bawią się w grę zwaną "bączkiem". Bączek zazwyczaj wykonany z ołowiu lub drewna , ma kształt kostki osadzonej na osi. Każda z jej czterech ścianek opatrzona jest jedną z liter; n, g h, sz, stanowiące pierwsze litery hebrajskiego wyrażenia nes gadol haja szam - dosłownie "cud wielki zdarzył się tam".
Na potrzeby gry w jidysz przypisano im następujące znaczenia ; niszt - nic , ganc - całość , wszystko , halb - pół ( stawki) , szteln - postawić ( wkład). W zależności od tego jaka litera wypadnie gdy bąk się zatrzyma , gracz nie wygrywa nic , zbiera wszystko, bierze pół puli lub też musi dołożyć cały swój początkowy wkład.

Z upływem stuleci wokół samego święta i jego symboli zrodziły sie liczne legędy , na przykład;

Chanuka w Maroku.

Nadeszło Święto Chanuki , a król Maroka , okrutny i zły, nie pozwolił Żydom zapalić światełek lampy w synagodze.
Żydzi jednak nie ulękli się i zaufali Stwórcy.
Król kazał postawić strażników przed wejściem do synagogi , aby nikomu nie pozwolili przekroczyć jej progu..
Ale - co za cud! - światełka chanukowe w tajemniczy sposób zapalały się same. Żołnierze nie kryli zdumienia. Opowiadali o wszystkim królowi , przysięgając że nikogo nie wpuścili do synagogi, ani też nie widzieli by ktoś z niej wychodził.

Słysząc tę opowieść król także zdumiał się i rozkazał im dalej strzec synagogi.
Gdy dni świąteczne dobiegły końca , otworzyły się drzwi synagogi i wyszedł z niej mały chłopiec , syn posługacza synagogalnego. Żołnierze czym prędzej go pojmali i zaprowadzili przed oblicze króla.
Chłopiec opowiedział królowi że przez wszystkie dni ukrywał się w synagodze i nic nie jadł i nie pił od ośmiu dni i ośmiu nocy.
Odwaga chłopca wzruszyła króla i od tej pory pozwalał Żydom zapalać światełka podczas Chanuki.

Być może dlatego , że w żydowskim kalendarzu świąt Chanuka nie miała początkowo stałego miejsca , w Talmudzie Jerozolimskim ( Taanit 2 , 12) zamieszczono następującą uwagę;

Choćby zniesiono wszystkie święta - nikt nigdy nie odwoła Chanuki ani Purim.....

Efrat Gal -Ed.

Księga świąt żydowskich.
1292  Dyskusje / Komentarze / Odp: TAJEMNICE SWIATA..... : Grudzień 06, 2010, 14:20:19
Bardzo interesujaca przeszlosc;


http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=http://egyptiandeserts.wordpress.com/2010/05/26/287/&ei=P-D8TMiHFMPd4AaC5qGvBw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=9&ved=0CFkQ7gEwCA&prev=/search%3Fq%3Drudolf%2Bkuper%2Barcheolog%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DnZb%26sa%3DG%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26channel%3Ds%26prmd%3Divbo


wideo;

http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=http://egyptiandeserts.wordpress.com/2010/05/26/287/&ei=iuT8TIjhJqCw4AbXudWgBw&sa=X&oi=transla
1293  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY... : Grudzień 06, 2010, 03:20:48

Chanuka

cd.

Przepisy dotyczące światełek sprawiły , że z czasem powstał specjalny żydowski przedmiot kultu - świecznik chanukowy , nazywany obecnie chanukija. składa się on z ośmiu świeczek i jednej dodatkowej zwanej "posługaczem" ( szamasz) , ponieważ służy ona do zapalania pozostałych. Pierwotnie używano oddzielnego naczynia na każde światełko
, ale w średniowieczu wprowadzono do synagog duże świeczniki , dla których wzorzec stanowił wielki świecznik ze Świątyni. Pierwowzorem był oczywiście biblijny opis menory , świecznika , który Mojżesz kazał wykonać dla Namiotu Spotkania
( Wj 37,17 - 23). Menora składa się z podstawy , trzonu z sześcioma ramionami , łącznie z trzonem miała więc siedem ramion, ozdobionych kielichami w kształcie kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatostanem.
Od XVIII wieku zwłaszcza w Niemczech , na wzór menory wytwarzano również małe srebrne świeczniki do użytku domowego.

Niektóre świeczniki przedstawiały Świątynię można w nich rozpoznać postać arcykapłana Aarona , który zapala wieczne światło.
Chanuka trwa wprawdzie osiem dni , ale jest stosunkowo uboga jeśli chodzi o symbole. Tym ważniejsze wydawało się zatem zapalanie światełek i tym istotniejsza estetyka świecznika.

Skłaniało to rzemieślników artystycznych wszystkich epok do projektowania nowych wzorów. Świeczniki wykonywano z brązu , mosiądzu , srebra , cyny i bardzo rzadko z gliny. Na ogół miały one kształt lampek z zapleckami, w których na podłużnej listwie umieszczano osiem naczynek na oliwę i knot, osobne miejsce pozostawiając na szamasz.
Z biegiem czasu świece zastąpiły światło oliwne.

Świecznik chanukowy w Świątyni.

W domu rabbiego z Kosowa ( Menachem Mendel, zm. 1827.) znajdował się świecznik chanukowy , z którym rabbi zaszywał się gdzieś przed świętem.
Pewnego razu wyznał rabbi jednemu ze swoich domowników tajemnicę; " W tym świeczniku chanukowym widzę postać siedmioramiennego świecznika , całą Świątynię i Święte Świętych". Po czym dodał ; "Ten świecznik chanukowy kazał wykonać Wielki Magid, rabbi Dow Ber z Międzyrzecza ( ok. 1704 - 1772). Udzielił złotnikowi dokładnych wskazówek , ile razy ma stukać młotkiem, i zabronił mu stukać choćby jeden raz więcej.
Magid nie odstępował złotnika na krok , póki ten nie ukończył pracy.


Symbol ukrytego światła.

W księdze Rokeach Eliezera ben Jehudy z Wormacji (ok. 1165 - 1230) znajduje się wyjaśnienie łącznej liczby świec , zapalanych przez kolejne osiem dni;
Trzydzieści sześć świec , które zapala się z okazji Chanuki , odpowiada trzydziestu sześciu godziną , w których światło służyło pierwszemu człowiekowi, zanim zostało ukryte.

W symbolice kabały i chasydyzmu światełka Chanuki symbolizują wieczne światło Świątyni , najwyższe światło kosmiczne , światło Tory , światło duszy. W imieniu cadyka rabbiego Pinchasa z Korca ( 1726 - 1791) zostało przekazane;

Podczas każdej Chanuki w porze zapalania światełek objawia się ukryte światło , a jest to światło króla Mesjasza.


Efrat Gal - Ed.

Księga świąt żydowskich.

1294  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: Kaplanki Swiatyni. : Grudzień 05, 2010, 20:04:40
Wiedza Westalek.

Tak tylko ze te Westalki to byly prawdziwe PROROKINIE, one posiadaly WIEDZE i do nich po wiedze wyroczni przychodzono. Wszystkie prastare kulty i ich swiatynie byly w jaskiniach tam byl zdeponowany swiety ogien i wiedza pradawnego weza. Czyli wiedza stworzenia ( bo waz spi w I czakrze czaksze zycia u kobiety nie u mezczyzny.
Owszem Szatan dla KK jest tez symbolem wiedzy , bo on to "naukowiec poszukujacy i chcacy przekazac  wiedze duchowa w sposob logicznych wyliczen, technicznego przelozenia w materialny ksztalt),dla KK kazdy przekaz wiedzy byl czyms niedopuszczalnym. Oni chcieli i chca nia wladac , miec ja na wlasna wylacznosc.
Waz uswiadomil KOBIECIE podajac jej JABLKO ze cala wiedza 5 aspektow ( 4 zywioly polaczone miloscia) sa zdeponowane w ziarnie zycia ktora ona nosi w sobie.
W matrycy , tora jeast kobieta , wszam mowimy MAT -matryca , KA - symbol ziemi czyli MAT- KA - matryca ziemska czlowieka

Miejmy szacunek dla Czlowieka, i dajmy mu prawo do bledow, bo tym samym dajemy je sobie ( kazdy popelnia bledy na miare funkcji , ktora pelni), On tez.
1295  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: Kaplanki Swiatyni. : Grudzień 05, 2010, 20:03:29
Najstarsze kaplanki ogniska domowego Westalki.

Ja bym to bardziej polaczyla ze slowem WESTA, od Westalek kaplanek ognia. Wiedza , w symbolice duchowej to OGIEN , Boga nie przedstawialo sie osobowo tylko za pomoca ognia. Natomiast wiedza w symbolice materialnej to DWA WEZE ( Jeden wlasnie Enlil , drugi Enki ,uzywajac tych imion), dopiero polaczona wiedza  obydwu aspektow miloscia dawala madrosc. Czyli Pierzastego, lub ognistego weza ( znaczy takiego ktory uniosl sie ponad wiedze zdeponowana w materii), a jest nim znana nam wezowa energia ,PRAENERGIA MATKI -KUNDALINI.
Watykan zakryl ta wiedze na dawnych sanktuariach MITRYJSKICH ( MITRA TO KOBIETA NIE MEZCZYZNA) zbudowal swiatynie o osobowosci meskiej. Po prostu odwrocil wiedze, wykorzystal niewiedze ludzka dla swoich celi.
Dlatego musi upasc caly system religijny oparty wylacznie na patriarchacie, by ludzkosc mogla poznac prawde.
Stanie sie, bo juz to sie dzieje.
1296  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: Kaplanki Swiatyni. : Grudzień 05, 2010, 19:50:28

Juz pisalam sam Israel jest bardzo mlody i tam byc moze ( nie wiem) nie bylo kaplanek, byc moze.


" ... cophino fenoque relicto

arcanam Iudaea tremens mendicat in aurem,

interpres legum Solymarum et magna sacerdos

545 arboris ac summi fida internuntia caeli.

implet et illa manum, sed parcius; aere minuto

qualiacumque voles Iudaei somnia vendunt.„... porzuciwszy koszyk pełen siana,

Prosi cicho, na ucho Żydówka żebraczka -

Starsza kapłanka drzewa oraz praw tłumaczka

545 Żydowskich i niebiosów pośrednica wierna.

Ona mniej już dostała; gotówka mizerna

Wykupuje od Żydów wachlarz snów dość duży".

Passus ten jest częścią dłuższej wypowiedzi (6, 508 - 591) zawierającej krytykę szeroko pojętych religii wschodnich. Rzymski satyryk wobec judaizmu żywi niechęć i pogardę, podobnie zresztą jak w stosunku do kultów Bellony, czy Ozyrysa. Przy czym taką postawę odnajdujemy już we wcześniejszych satyrach poety. I tak wers 542 mówiący o pozostawieniu kosza i siana jest jakby kontynuacją wersu 14 satyry trzeciej, gdzie kosz i siano (cophinus foenumque) pojawiają się jako jedyne sprzęty Żydów zamieszkujących gaj Kamen. Natomiast czasownik „żebrze" (medicat) w połączeniu z określeniem „kapłanka drzewa" (sacerdos arboris) przywodzi na myśl obraz zajętego przez żydowską biedotę żebrzącego lasu (III 16: medicat silva). D. S. Wiesen twierdzi jednak, iż zwrot sacerdos arboris zawiera aluzję nie tyle do gaju Kamen, co do żydowskiego świecznika trójramiennego (menorah), który bywał wykonywany z drewna, zaś przez swój kształt mógł poganom kojarzyć się z drzewem[35].


Istotną rolę odgrywają tu również wypełniające wersy 544 - 545 swoiste tytuły, jakimi Juwenalis, z godną satyryka złośliwą emfazą, obdarza ubogą Żydówkę. Jakkolwiek są to tytuły fikcyjne, a ich prześmiewczy charakter jest bezsporny, to jednak dają one pewne wyobrażenie również o wiedzy, jaką dysponował poeta na temat kultury żydowskiej. I tak określenie „tłumaczka praw Solimy" (interpres legum Solymarum) należy rozumieć jako „tłumaczka praw mojżeszowych". Interesujące jest jednak to, iż rzymski poeta przytacza dawną i w jego czasach raczej rzadko używaną nazwę Jerozolimy, która, jak twierdzi Józef Flawiusz, „w czasach praojca [...] Abrahama była zwama Solimą[36]. Niektórzy zaś twierdzą, że potem i Homer nazywał ją Solimą"[37]. Tacyt zaś w swych Dziejach, obok innych hipotez dotyczących początków narodu żydowskiego, podaje również hipotezę uznającą Żydów za potomków ukazanego już w poematach Homera plemienia Solimów (Il. V 184 i 204; Od. V 283). Solimowie ci „założonemu miastu nadali nazwę Hieroslima, utworzoną od ich imienia"[38] (conditae urbi Herosolyma nomen e suo fecisse)[39]. Dawną nazwę Jerozolimy znał również Marek Waleriusz Marcjalis. W jednym ze swych epigramatów krytykuje on bowiem pewnego żydowskiego poetę, „zrodzonego w samej Solimie" (Solymis [...] natus in ipsis).[40] Wydaje się, że właśnie epigramat Marcjalisa, przyjaciela satyryka[41], oraz Dzieje, z których Juwenalis bez wątpienia korzystał[42], można uznać za główne źródła dla użytego w satyrze szóstej zwrotu leges Solymorum. Przy czym użycie nazwy Solima w odniesieniu do stolicy Judei jest sprzeczne z tradycją biblijną, określającą tym mianem przede wszystkim władztwo Melechisedeka[43], które istniało w czasach Abrahama, kiedy to przodkowie Izraelitów nie mieli jeszcze ani swych odrębnych praw, ani tym bardziej własnej państwowości.

Kolejne zaś określenie żydowskiej żebraczki, a mianowicie „wierna pośredniczka najwyższego nieba" (summi fida internuntia caeli), całkiem trafnie nawiązuje do jednej z zasadniczych cech tradycji judaistycznej. Żydzi bowiem, ażeby nie naruszyć surowego zakazu wymienianie imienia Bożego, musieli znaleźć na określenie Boga jakiś wyraz zastępczy. Takim swego rodzaju surogatem okazał się, według J. Bernaysa, wyraz „niebo" (schamajim) co potwierdzają nie tylko cytaty z Biblii, lecz również powszechnie używany zwrot „królestwo niebiańskie" (basielia ton uranon, malchut schamajim), który, „jak wiadomo, nie oznacza niczego innego jak państwo Boże"[44]. Tak więc określenie „pośredniczka najwyższego nieba" oznaczałoby pośredniczkę Boga, czy raczej tłumaczkę Boskich wyroków. Nie wiadomo jednak, czy rzymski poeta zdawał sobie sprawę z judaistycznej symboliki słowa „niebo". Nawet jeśli, tak jak Tacyt, wiedział, iż „Żydzi wyobrażają sobie istotę boską samym tylko umysłem i to jako jedyną" (Iudaei mente sola unumque numen intellegunt)[45], to przecież mógł celowo przedstawić wiarę w jedynego Boga jako wiarę w potęgę nieba, aby w ten sposób ośmieszyć żydowski monoteizm.

http://www.traditio-europae.org/artykul ... alisa.html
1297  KOD PESZEROWY / Zwoje z nad Morza Martwego / Odp: Mitra i Mitryzm.... : Grudzień 05, 2010, 18:31:17
Narodziny Jezusa , dzien narodzin Mitry.

http://www.ungern.fora.pl/wiedza-i-nauka,8/dokladna-data-urodzin-jezusa,2282.html

Trzeba miec duzo dystansu do tych informacji , mnie zainteresowaly jedynie pewne szczegoly , dlatego ja umiescilam w moim publicznym "notesie".
1298  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: INNE PIRAMIDY. : Grudzień 05, 2010, 15:50:49
Ciekawostki o piramidach.


http://www.naturterapia.blink.pl/piramidy1.htm
1299  KOD PESZEROWY / Zwoje z nad Morza Martwego / Odp: MARIA MAGDALENA i jej wiele imion..... : Grudzień 05, 2010, 15:43:47
Jan chrzciciel?
Kto kiedy i w jakich okolicznosciach stawal sie Janem  i Chrcicielem?

Dodam jako zalacznik do przeczytania , pozniej skometuje.

http://namaskar.republika.pl/namaskar/book/ewangelia/suplement.html


"Krew z krwi Jezusa"

http://boberov.maszyna.pl/Kippin/301-Krew%20z%20krwi%20Jezusa/301-00.htm
1300  KOD PESZEROWY / Stary Testament / KAPŁANKI ŚWIĄTYNI. : Grudzień 05, 2010, 15:35:08
Umykaja mi informacje o kaplankach Swiatyni , zatem zrobilam sobie notatnik tematyczny , by wrocic do niego.

http://www.google.com/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&channel=s&hl=pl&source=hp&q=córkę+Kajfasza%2C+która+była+kapłanką+


do przeczytania;

http://rodman.most.org.pl/Henryk_K5.htm


rola muzyki w swiatyni.

http://www.pinezka.pl/pryzmat/3456-lubiezne-i-demoniczne-oblicza-muzyki?showall=1
1301  Dyskusje / Komentarze / Odp: ROZWOJ DUCHOWY CO TO JEST? : Grudzień 05, 2010, 15:16:19
Bardzo duzo jest racji w tym co napisales  east , tylko trzeba zwrocic uwage na jedna niezmiernie wazna rzecz.
Otoz slowo kod wywolujace pewne obrazy holograficzne moze byc zmieniane przez programiste , ktory zna zasady.
Zreszta jak w komputerach. I bylo to robione przez dlugie wieki.
Obecnie nie wszystko z pierwotnego znaczenia odpowiada pokazywanemu obrazowi lub nawet dzwiekowi, ba naet zapachowi.

Czyli wpisano w swiadomosc ludzka inny program z innymi kodami znaczeniowymi , z tego wynika ( a wynika na podstawie obserwacji zycia) , ze t co mialo prowadzic w strone rozwoju i dobra , gdzies jest zablokowane i daje zupelnie odwrotne rezultaty.

Czyli zmieniono kody wejsciowe.

Pozostala nam tylko intuicja oparta na atawistycznych odczuciach dobra i zla. Ona i tylko ona jest w stanie przejsc przez ten gaszcz przekodowanych symboli nietknieta.
Ona jest w stanie odroznic odczowaniem juz na odleglosc co jest naszym dobrem a co zlem opartym wlasnie na pierwotnych wpisach.

Juz od dawna czlowiek zauwazyl iz to co niby mialo byc jego dobrem obraca sie przeciw niemu pomimo stosowania powszechnie uznanych zachowan wkodowanych jako dobre i wlasciwe.

Intuicja zawsze odzywa sie jako pierwsza , jednak nawet gdy ja uslyszymy malo kto korzysta z jej glosu , no bo przeciez mozg i logika.....

A mozg tworzy hologramy ( falszywe obrazy , inaczej wizualizacja na podstawie zapisu obrazowego znaczen i rzeczy) , ktore wcale nie musza i czesto nie odpowiadaja pierwotnej prawdzie.

Powrot do tej wiedzy stworzenia z calym jej kodem prawdy to wyzerowanie wspolczesnego wpisy w nasze swiadomosci, to taka recetacja naszego komputera ale tej ludzkiej kreacji w ktorej zyjemy tu i teraz.

W pamieci pierwotnej , pamieci mometu stworzenia wszystkie zapisy pozostana , zdjete beda tylko i wylacznie przekodowane znaczenia , przekodowane symbole.

Nie mozna ponownie wpisac , uaktywnic wpisu pierwotnego na aktualnym , gdyz powstana "bazgroly" nieczytelne i kakofonia dzwieku.

I to jest przed nami te slawetne trzy dni "ciemnosci" w ktorych beda sie "zerowaly" zfalszowane wpisy i dematerializowaly falszywe hologramy , oraz zanikaly falszywe dzwieki.


Nasz komputer ( mozg) musi byc oczyszczony przed nastepnym etapem doswiadczen dokonujacych nowych prawdziwych wpisow.
1302  Dyskusje / Komentarze / Odp: ROZWOJ DUCHOWY CO TO JEST? : Grudzień 05, 2010, 14:55:26
Bardzo ciekawy post napisal east na innym forum, warto go przeczytac , moim zdaniem.


Nasza akademicka dysputa o instytucjach i ludziach przypomina mi dyskusję nad tym co było pierwsze - "kura czy jajko " Mrugnięcie
Może zostawmy już tego tasiemca o instytucjach, ale za to można by osadzić tą dyskusję mocniej w temacie przeszłości i teraźniejszości.
Tak się składa , ze rezonuję z wieloma zdaniami Silvera na temat przeszłości, tylko w nieco innych słowach wyrażamy podobne myśli. Ludzki mózg, z tego co czytałem to wspaniały komputer kwantowy , urządzenie do redukowania stanów kwantowych. Posiada też zdolność do holograficznego zapisu zdarzeń - co nazywamy pamięcią. ( holograficzny wszechświat - Alain Aspekt, David Bohm ).

cytat  :
Nasza bezgraniczna zdolność do szybkiego przywoływania potrzebnych informacji z ogromnego magazynu pamięci staje się bardziej zrozumiała, jeśli uwzględnimy, iż mózg działa zgodnie z holograficznymi zasadami. Jeżeli przyjaciel zapyta cię, jakie skojarzenia pojawiają się w twym umyśle, gdy wypowie on słowo "zebra", nie musisz dokonywać niezgrabnych ruchów, przebijając się poprzez gigantyczny, alfabetyczny magazyn w mózgu.
Zamiast tego w bezpośredni, natychmiastowy sposób pojawiają się takie skojarzenia, jak "pasiasty", "podobny do konia", "zwierzę rodem z Afryki". Rzeczywiście jedną z najbardziej zdumiewających rzeczy, dotyczących procesu myślenia u ludzi jest to, że każda porcja informacji wydaje się natychmiast łączyć z wszystkimi pozostałymi częściami. Jest to jeszcze jedna charakterystyczna cecha hologramu. Ponieważ każda część hologramu jest skorelowana z każdą inną częścią, mamy do czynienia z naturalnym, najwyższym przykładem systemu wzajemnie skorelowanego.
(..)
W świetle holograficznego modelu mózgu, który opracował Pribram, wyjaśnić można nie tylko zagadkę gromadzenia w umyśle informacji. Istotnym pytaniem pozostaje, w jaki sposób mózg jest w stanie przełożyć lawinę informacji, które otrzymuje poprzez narządy zmysłów, na konkretny świat naszej percepcji. Kodowanie i dekodowanie częstotliwości jest dokładnie tym, co hologram czyni w najlepszy sposób
( Karl Pribram -neurofizjolog z Uniwersytetu Stanford )

Synteza poglądów Bohma oraz Pribrama

Najbardziej zdumiewający rezultat przynosi połączenie holograficznego modelu mózgu Pribrama z teorią Bohma. Jeżeli konkretny charakter świata stanowi jedynie wtórną rzeczywistość, natomiast "tam"(w świecie; przyp. tlum.) znajduje się holograficzna gmatwanina częstotliwości, jeżeli mózg jest także hologramem i dokonuje jedynie selekcji określonych częstotliwości spośród tej gmatwaniny, przy czym zachodzi matematyczna transformacja tych częstotliwości w percepcję sensoryczną, czym wtedy staje się obiektywna rzeczywistość? Mówiąc wprost, rzeczywistość przestaje istnieć. Religie Wschodu od dawna utrzymywały, iż materialny świat jest Maya, iluzją. Chociaż myślimy, iż jesteśmy fizycznymi istotami, które poruszają się po fizycznym świecie, stanowi to także złudzenie.(..)
We wszechświecie, w którym każdy indywidualny mózg stanowi niepodzielną część większego hologramu i gdzie wszystko jest ze sobą całkowicie powiązane, telepatia może być rozumiana jako dotarcie do poziomu holograficznego. Jest oczywiście łatwiej zrozumieć, w jaki sposób informacja biegnie z umysłu jednostki "A" do umysłu, położonej w dużej odległości jednostki "B". Ta koncepcja pomaga także zrozumieć szereg nierozwiązanych zagadek w psychologii. Szczególnie Stanislav Grof przeczuwał, iż paradygmat holograficzny tworzy model rozumienia wielu zagadkowych zjawisk, doświadczanych przez ludzi w odmiennych stanach świadomości.
(..)
Alain Aspekt oraz jego zespół odkryli, iż w pewnych warunkach cząstki subatomowe, takie jak elektrony, są w stanie komunikować się ze sobą w natychmiastowy sposób, niezależnie od dzielącej je odległości. Nie ma to znaczenia, czy znajdują się one od siebie o 10 metrów czy też dzieli je dystans bilionów kilometrów. W jakiś sposób każda cząstka wydaję się zawsze wiedzieć, co robią inne cząstki. To odkrycie obala długo utrzymujące się twierdzenie Einsteina, iż żadna komunikacja nie może następować z prędkością większą niż szybkość światła. Poruszanie się obiektów z prędkością większą niż szybkość światła jest równoznaczne ze zniesieniem bariery czasu

http://www.bochenia.pl/swiadomoc-duchowa/2010/marzec/holograficzny-wszechwiat.html

Zatem ( wg powyższej koncepcji ) przeszłość i czas w ujęciu holograficznego wszechświata nie istnieją również. Istnieje tylko TERAZ , które "odświeża ekran" wyświetlany w mózgu pod różnym kątem co sprawia, że zachodzi złudzenie czasu. Złudzenie jest bardzo realistyczne, bo mózg to taki jakby procesor taktujący "odświeżanie ekranu" ( o czym pisałem wcześniej za Stuartem Hameroffem ) z częstotliwością 40 hz. Zatem czas jest procesem generowanym przez mózg.

Tutaj jeszcze uwaga - jeśli przyjąć koncepcję holograficznego wszechświata, to teoretycznie dałoby się zobaczyć wszystko od początku istnienia wszechświata, a nawet może i sięgnąć w przyszłość - przyszłość jako możliwą koncepcję w oparciu o zredukowany stan kwantowy w jakim znajdujemy się TERAZ ( kiedy wybierzemy inny stan kwantowy to zmieniłby się obraz przyszłości - jak w kalejdoskopie, gdy jedno szkiełko zmienia swoje położenie ).

Piszę o mózgu, ale to przecież tylko maszyna. Rolę poznawczą, czyli odkodowaniem częstotliwości odebranych przez mózg ( mózg przetwarza gigantyczną ilość bitów na sek, ale jesteśmy realnie świadomi tylko ułamka tego co odbieramy ) pełni umysł.
Kiedyś w zamierzchłej przeszłości umysł był tym "programem" , który pozwolił nam wygrać wyścig ewolucyjny z innymi zwierzętami. Kiedy pojawił się umysł u człowieka ?
Moim zdaniem, pomijając tu kwestie historyczne, umysł pojawił się w momencie w którym ilość informacji docierająca do mózgu była tak duża, że konieczne stało się ich opanowanie i uporządkowanie. Zresztą są inne koncepcje, że to jacyś kosmici nam genetycznie oprogramowali mózgi przy pomocy umysłów, albo inna koncepcja ( z którą ja się osobiście zgadzam ), że to ŚWIADOMOŚĆ wygenerowała ten program.
W każdym razie do czego zmierzam .Obecnie ilość informacji oraz umysłowe postrzeganie rzeczywistości już nie wystarczają do opisu i zrozumienia jej funkcjonowania. Zatem pojawia się Intuicja. Ona była od zawsze , ale póki umysł radził sobie świetnie z rzeczywistością nie grała poważnej roli. Teraz Intuicja wkracza na scenę, bo umysł już nie jest w stanie taktować rozpędzonej rzeczywistości holograficznej ( umysł jako czytnik ). Potrzebny jest bardziej wydajny "czytnik" - Intuicja. W ślad za wkroczeniem Intuicji "odświeżanie obrazu" zupełnie się zmieni i pojawią się takie naturalne zdolności jak telepatia, materializacja itd. Nie piszę o tym w kontekście ezoterycznym, tylko jako , moim zdaniem naturalnej kolei rzeczy.
Z historii wiemy, że ludzki mózg ewoluował więc najprawdopodobniej proces ten dzieje się nadal i on też się dostosuje do nowych wymagań. Pytanie tylko, czy nastąpi to skokowo ( tzw "wzniesienie" rok 2012 ) czy baardzo powoli.

pozdr
1303  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: NIESCISLOSCI STAREGO TESTAMETU. : Grudzień 05, 2010, 12:21:07
Ksiegi Starego Testamentu.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Testament
1304  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: CHANUKA - SWIETO SWIATLA - SWIETO WIEDZY... : Grudzień 05, 2010, 02:32:26
   
Chanuka

cd.

Na Bliskim Wschodzie i w basenie Morza Śródziemnego obchodzono zazwyczaj święta w porze zimowego przesilenia dnia z nocą. W Rzymie świętowano dwudziestego piątego grudnia narodziny boga słońca ( Sol Invictus). W Persji odbywały się tego dnia uroczystości z okazji narodzin Mitry , wszechwiedzącego boga światła , którego kojarzono z niepokonanym słońcem , ale również z ciałami niebieskimi świecącymi w nocy. Chrześcijaństwo zaadoptowało tę tradycję do swoich potrzeb i ustanowiło święto narodzin Zbawiciela. Także początków Chanuki współcześni badacze upatrują w uroczystości obchodzonej z okazji zimowego przesilenia dnia z nocą , najkrótszego i najciemniejszego dnia w roku , a polegającej na zapaleniu lamp i pochodni. Takie święto musiało być bardzo popularne i rozpowszechnione wśród ludu , dlatego też włączono je do kalendarza żydowskiego. Dopiero pózniej nastąpiła zasadnicza zmiana , gdy święto mające związek z obiegiem Słońca otrzymało żydowskie treści poprzez skojarzenie daty ze zwycięstwem Machabeuszów.
Nowo narodzone światło stało się odtąd ogniem siedmioramiennego świecznika , który znów mógł palić się w Świątyni.
Tym sposobem coroczne zimowe przesilenie dnia z nocą zostało powiązane z wiecznym światłem.

W niczym nie przeszkadza fakt , że dwudziesty piąty dzień miesiąca kislew nie przypada dokładnie na moment zimowego przesilenia , bo przecież także Pesach i Sukot , święta typowo solarne , wypadają mniej więcej w czasie zrównania dnia z nocą.

Malejący Księżyc jest dwudziestego piątego kislew ledwo widoczny , a następnie , podczas trwania święta , całkowicie znika. Dlatego Chanukowe noce są nie tylko długie , lecz również bardzo ciemne. A kiedy na niebie pojawia się nowy sierp Księżyca , płonie także więcej światełek w świeczniku chanukowym , niosąc więcej nadziei na wybawienie.
W tradycji chasydzkiej chanukowe świece powiązane zostały z kosmicznym światłem , spadającym na ziemię w ciągu najciemniejszych dni.
Interpretację taką przypisuje się rabbiemu Aaronowi z Żytomierza ( zm. 1817):

Nadmiar świetlistej jasności którą Stwórca spuszcza na Izrael , zaczyna się od Chanuki [....] w dzień Chanuki zaczyna opadać na duszę Izraela nowy strumień świetlistej jasności. I dlatego w święta chanukowe zapala się świece, [....] aby zwrócić uwagę na światła jasności , które zaczynają promieniować w owych dniach.

Głównym nakazem podczas Chanuki jest zapalanie świątecznych światełek , co nawiązuje do historycznego aktu zapalenia siedmioramiennego świecznika w nowo poświęconej Świątyni. Talmud precyzuje , że światełka powinny stać obok wejścia do domu, aby dzięki nim wieść o cudzie zyskała rozgłos. Dodaje jeszcze , że światełka mają być jednakowej wielkości i płonąć oddzielnie.
W kodeksie prawa religijnego (Szulchan Aruch 139,6) zaleca sie z kolei:


[....] ci, którzy starannie przestrzegają przykazań , [każą] każdemu mieszkańcowi domu zapalić pierwszego wieczoru jedno światełko [....] drugiego wieczoru dwa światełka, i czynią tak aż ósmego wieczoru pali się osiem światełek.
I należy uważać ,aby każdy zapalał swoje światełko w specjalnym miejscu, żeby było widać , ile jest ogółem zapalonych ; nie należy ich przy tym zapalać w miejscu , gdzie światło świeci się przez cały rok, aby było widać , że są światełka chanukowe......


Efrat Gal-Ed.

Księga świąt żydowskich.
1305  KOD PESZEROWY / Stary Testament / Odp: ISRAEL - turystyka. : Grudzień 04, 2010, 22:14:50
Mapy Israela; Timur na innym forum.


http://www.zionism-israel.com/maps/Israel_Maps.htm

Timur skonczyl dzielo , a ja przenioslam tu;

http://fzp.net.pl/turystyka


Strony: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 141

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

oneblacklife serwerysamppolskie sophie wrcfm silvaventum