Strony: [1]

WIELKI LABIRYNT.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
WIELKI LABIRYNT.
« : Czerwiec 15, 2010, 14:08:56 »

Wielki Labirynt w Egipcie

Wiele jest opowiesci o Wielkim Labiryncie i jego skarbach , jedna z nich  znalazl Blad , pochodzi z innego forum.

„Imię moje jest Herodot, pochodzę z Halikarnasu i opowiadam światu o poszukiwaniach, jakie prowadziłem, by przechować żywą pamięć przeszłości i unieśmiertelnić wielką, budzącą podziw pracę Greków i innych narodów....Jako znak jedności postanowili pozostawić po sobie pomnik, więc zbudowa¬li labirynt, usytuowany opodal południowego brzegu jeziora Moeris, w sąsiedz¬twie miejsca, zwanego Krokodilopolis. Byłem tam i jest to coś nie do opisania. Gdyby przyjrzeć się wszystkim murom miejskim i budowlom publicznym w Gre¬cji, widać że wszystkie one razem nie wymagały ani takich prac, ani tylu pieniędzy, co ten labirynt. A świątynie w Efezie i Samos nie są przecież małe! To prawda, piramidy zapierają dech w piersiach i każda z nich dorównuje wielu budowlom greckim, ale nic nie może się równać z labiryntem......Po pierwsze, ma on tuzin wewnętrznych ogrodów, z których sześć uszerego¬wanych jest w części północnej, a sześć w południowej. Wejścia do nich znajdują się naprzeciwko siebie. Mur zewnętrzny - bez otworów - otacza cały kompleks. Sam gmach ma dwa piętra i 3000 komnat, z których połowa znajduje się pod ziemią, a pozostałe 1500 powyżej.....Zwiedziłem i obejrzałem osobiście 1500 komnat naziemnych, tak że mówię o nich z własnego doświadczenia; co do komnat podziemnych, muszę opierać się na relacjach innych, bowiem Egipcjanie zabronili mi tam wejść. Mogły być tam groby królów, którzy byli twórcami labiryntu i groby świętych krokodyli. Nie byłem tam, więc i wszystko, co o tym wiem, wiem z tego, co słyszałem. Komnaty górne pokazano mi. Nie uwierzyłbyś, że były dziełem rąk ludzkich. Korytarze, łączące pokoje i kręte ścieżki pomiędzy podwórcami zapierały dech różnorodnością barw, kiedy przechodziłem pełen zachwytu z podwórców do komnat, z kom¬nat do kolumnad, przez kolumnady do innych komnat i z nich wychodziłem na dalsze podwórce. Stropy były wszędzie wykonane z kamienia, a ściany pokryte reliefami przedstawiającymi postacie. Każdy podwórzec był otoczony szeregiem kolumn z jednolitych bloków białego marmuru.....Ale, jakkolwiek labirynt przedstawia cudowny widok, jezioro Moeris, poło¬żone tuż koło niego, zapiera wprost oddech. Jego obwód wynosi 3600 stadiów lub 60 schoinoi - 666 kilometrów - i dorównuje długością całemu egipskiemu wybrzeżu morskiemu. To podłużne, wąskie jezioro jest położone na osi północ-południe, a jego głębokość w najgłębszym miejscu wynosi ponad 90 metrów. Jest to prawdopodobnie dzieło rąk ludzkich, bo pośrodku niego znajdują się dwie piramidy, każda z nich wystaje 90 metrów nad powierzchnię jeziora, podczas gdy podstawy są ukryte równie głęboko pod wodą.......Na szczycie każdego z budynków znajduje się statua, przedstawiająca czło¬wieka na tronie. Gdyby obliczyć całkowitą wysokość, doszedłbyś do 19 metrów, bo 100 fathomów odpowiada jednemu stadium lub 600 stopom - fathom liczy 6 stóp lub 4 łokcie, a stopa odpowiada 4 dłoniom, czyli jeden łokieć to 6 dłoni (stopa wynosi 29,6 cm, fathom - 178 cm, łokieć 44,4 cm, a dłoń 7,2 cm).......Jezioro nie pobiera wody z naturalnych źródeł - byłoby to niemożliwe, po¬nieważ otaczająca je okolica jest sucha jak pieprz, natomiast łączy się z Nilem za pomocą kanału. Tym kanałem woda wpływa do jeziora przez pół roku, a przez następne sześć miesięcy z powrotem płynie do rzeki. Zysk dla królewskiego skarbca wynosi co najmniej jeden srebrny talent dziennie dzięki rybom, jakie się tu łowi......tyle Patrick Geryl za Herodotem,
 
Hawara znajduje się w Libanie http://maps.google.pl/maps/ms?f=q&hl=pl&geocode=&num=10&ie=UTF8&msa=0&msid=103142500064937744531.00045a3cbc36912bad3d2&ll=34.420434,36.083908&spn=0.050199,0.077248&t=h&z=14  ale zobaczcie tutaj;

 http://maps.google.pl/maps/ms?f=q&hl=pl&geocode=&num=10&ie=UTF8&msa=0&msid=103142500064937744531.00045a3cbc36912bad3d2&ll=29.42046,31.319275&spn=1.696134,2.471924&t=h&z=9  zielone wielkie jezioro.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2010, 09:31:29 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WIELKI LABIRYNT.
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 15, 2010, 14:20:44 »

Czy istnieje tylko jeden labirynt w Egipcie?

Czy i nformacja o labiryncie kolo Hawary byla sekretna wiedza Enki , przekazana tylko  P. Lucynie na urzytek Projektu Cheops?

Znalazlam taki fragmet wypowiedzi P. Joanny Zak-Bucholc w dyskusji o znaczeniu slowa labirynt..

...."- Egipt, budynek zbudowany w okresie Średniego Państwa, około roku 2200 p.n.e. Z relacji Herodota wynika, że znajdował się w Hawarii, był to niski budynek, dwupoziomowy, o wielu salach; tu znajdować się miały szczątki królów, zwłoki świętych krokodyli; do niego miała przylegać piramida, do której prowadziło z labiryntu podziemne przejście. Nie odnaleziony do dziś.
- Pliniusz opisuje inny labirynt egipski, w okolicy Fajum, nad jeziorem Moeris; co ciekawe nie tak dawno ekipa polskich archeologów odkopała w tym miejscu cmentarzysko skalne o skomplikowanych połączeniach korytarzy i komór....."

Calosc postu znajduje sie na portalu Racjonalistow w temacie o labiryntach.
Tak wiec labiryntow ( jak wynika z tego fragmetu) w Egipcie jest  kilka, wcale nie jeden. Coś
Labiryntem nazywano okreslony typ budowli , przeznaczony do uwiezienia dusz zmarlych, to byl ich podziemny swiat, w ktorym mieli wiesc swoje zycie nie przeszkadzajac zywym. Zazwyczaj cala knstrukcja podziemna  labiryntu byla lustrzanym odbiciem czesci nadziemnej.Czyli swiatem lustrzanego odbicia zycia.
Odbywaly sie tam specjalne rytualy posmiertne wiazace dusze zmarlego z tym miejscem. Tak naprawde sa to prototypy naszych wspolczesnych cmetarzy.
Czy jest tam zdeponowana wiedza i skarby?  To zalezy co dla kogo jest skarbem i wiedza....


Studium labiryntu.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5350
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2010, 14:22:43 wysłane przez Kiara »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WIELKI LABIRYNT.
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 15, 2010, 14:27:51 »

Pochodzenie slowa Labirynt.


Słowo labirynt jest właściwie niegreckiego pochodzenia, często uważa się, że pochodzi od przedgreckiego (pelazgijskiego) słowa labrys, które oznaczało obusieczny topór.
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WIELKI LABIRYNT.
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 15, 2010, 14:32:15 »

Kaplan 718 o labiryncie.


czytam sobie właśnie angielską książkę "EGYPTIAN MYTH AND LEGEND" autorstwa Donalda Mackenzie i opisuje on tam bardzo ciekawą kwestię, nie zacytuję dosłownie ale prawie - Jeden z Faraonów, który żył 4000 lat temu, podjął się prawie nie możliwego zadania i zgromadził wszystkich bogów i duchy "pod jednym dachem" (w tym samym miejscu) i Z TEGO POWODU JEST TO WIELKA BUDOWLA - Grecy nazwali to LABIRYNT

Utworzył on (ten Faraon) wiele komnat oddzielających od siebie wiele bóstw i z tego powodu trzeba ich było wybudować nie mniej niż 3000

Starożytni Egipcjanie żyli wspólnie z DUCHAMI - symbolizowały one KAŻDĄ abstrakcyjną ideę, każdy aspekt życia, każda minuta była odniesiona do jakiegoś aspektu ducha, nie tylko w świecie żywych ale również umarłych...


Moja konkluzja - WSZYSTKO BYŁO TŁUMACZONE NA OBU PLANACH JEDNOCZEŚNIE!!!


Druga konkluzja jest CIEKAWSZA - po dłuższej chwili intensywnego myślenia Uśmiech

WIELKI LABIRYNT JEST MIEJSCEM GDZIE ZNAJDUĄ SIĘ DUCHY STAROŻYTNYCH - SĄ W JAKIŚ SPOSÓB TAM NIE TYLE UWIĘZIONE CO UMIESZCZONE - DLATEGO KAPŁANI NIE POZWOLILI TAM WEJŚĆ HERODOTOWI - TO TŁUMACZY W ZASADZIE WSZYSTKO - W SENSIE DUCHOWYM A TEN MNIE INTERESUJE WYŁĄCZNIE W ODNIESIENIU DO EGIPTU!!!

WIELKI LABIRYNT TO MIEJSCE GDZIE PRZENIKAJĄ SIĘ DUCHY NIE SPOTYKAJĄC ZE SOBĄ WCALE - STĄD OSTRZEŻENIA SAMUELA...

zagadka jest blisko rozwiązania już...


Kolejna kwestia - autor zauważa, że LABIRYNT został zapieczętowany hieroglifami - oczywiście teksty egipskie nie używają słowa LABIRYNT I HIEROGLIF (to jak już wiemy określenia stricte greckie), autor zwraca uwagę na słowo HIEROGLIF - pochodzi on od greckich słów HIERO (święty, sakralny) i GLYPHO (ja wyryłem a nie ZNAK!!!) i teraz HIEROGLIF oznacza - JA WYRYŁEM ŚWIĘTOŚĆ, co dość mocno zmienia sens już!

Kapłan 718'
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WIELKI LABIRYNT.
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 15, 2010, 14:33:26 »

acentaur z innego forum o labiryncie.


Witam wszystkich,
Rzeczywiscie eymologia slowa labirynt ginie gdzies w mrokach historii. Pojawilo sie ono nagle jako obce
slowo . Dzis sadzi sie , ze ma pochodzenie z Lidii ( Azja mniejsza) i stad dotarlo do Krety a potem do Egiptu
i Grecji. Jednym z mozliwych wyjasnien jest powiazanie ze slowem "labrys" czyli podwojny topor albo " dom podwojnego topora". Ten topor to niejako jeden z symboli starych spolecznosci matriarchalnych. Symbol ten widnieje na wielu znalezionych przedmiotach najstarszych kultur. Wiaza sie z labrysem rozne mity.
Otoz cierpiacemu na bol glowy Zeusowi pospieszyl z pomoca Hefajstos i wlasnie takim toporem otworzyl mu
glowe, z ktorej wyskoczyla Atena ( reprezentuje pierwiastek zenski ). Atena to takze slowo pochodzace z Lidii. Inny mit to historia Tezeusza i Minotaura. Atenczycy wysylali co 9 lat 7 dziewczat i 7 chlopcow
na Krete jako ofiare. Przebywajacy tam Tezeusz postanowil pokonac potwora ( ciekawe co on reprezentuje )
w czym pomogla mu ksiezniczka Ariadne ofiarowujac mu bodajze srebrna nic umozliwiajaca bezpieczny
powrot w razie zwyciezkiej walki. Teraz nalezy zastanowic sie co to ten labirynt.
Istnieje tylko jedno wejscie/wyjscie.
Labirynt ma ksztalt kolisty ale jego srodek nie jest geometrycznym srodkiem
Droga nie krzyzuje sie nigdzie i idzie wahadlowo zmieniajac kierunek
Droga prowadzi zawsze do srodka, ktory jest pusty
Powiazac to mozna rowniez z droga pomiedzy pierwiastkiem zenskim i meskim zakonczona jako jednosc.
Wracajac do labrysa, wiazac go mozna z motylem jako symbolem naszej podzielonej psychiki( czesc zenska i meska) a ten z litera X alfabetu runicznego. X czyli "gebo" odpowiada czasowi, epoce Ryb i symbolizuje wzajemny zwiazek dwoch sfer ( zenska i meska).
A moze to tylko moj sen?  Mrugnięcie
pozdrawiam
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WIELKI LABIRYNT.
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 15, 2010, 14:36:43 »

Co to jest labirynt?

janusz na innym forum.


Według Greków termin labirynt oznacza ''taniec ryby uwięzionej
w więcierzu''.Sam rysunek labiryntu to instrument nawigacyjny
wskazujący duszy drogę do innego świata.


Czym jest labirynt według
poety Guillauma de Saint -Amour
zwanego de Lorris.

''Oto ryba, która zmierza
Prosto w gardziel więcierza
I choć wolności spragniona
Wbrew sobie zostać w nim musi
Na zawsze uwięziona
Bo odwrót nie jest możliwy
Reszta ryb zaciekawiona
Widząc ją szybko nadpływa
Myśląc że jej szamotanie
To uciecha i igranie
Patrząc jak tam podryguje
Jakby tańczyć usiłuje...
...Żyć tam trzeba wbrew swej woli,cóż !
Póki śmierć was nie wyzwoli...
http://pesto.art.pl/kuchnia/dania/ryby/ryba_grecku.php
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WIELKI LABIRYNT.
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 15, 2010, 14:39:32 »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: WIELKI LABIRYNT.
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 15, 2010, 14:41:22 »

doswiadczenia miszu532


hmmm ja na przykład kiedys przed snem myslałem duzo o Wielkiej Piramidzie i Labiryncie i przyśniło mi sie tamtej nocy ze byłem z ojcem w Egipcie,mieszkałem na przeciwko Piramidy i o wschodzie słonca kiedy on jeszcze spał poszedłem do środka Piramidy i wiem ze koniecznie musiało to być o wschodzie,i wiem ze szukałem wejsca[wyjścia lub poprostu jakiś drzwi]po prawej stronie na lub przy czymś w rodzaju schodów lu korytarza idącego w dół.Też nie wiem czy to tylko sen wywołany tym ze duzo myslałem o Piramidzie i Labiryncie czy jakaś wskazówka.Swoją drogą-może ktoś z Was drodzy forumowicze był w Piramidzie Chufu i powie mi czy są tam jakieś schody?

pozdrawiam michu532
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

mojeprzysmaki magiaslonca bbyfun eneaekstraliga2014 pilsudskiegodietricha