Strony: [1]

HEROD WIELKI.

 • Kiara
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2458
 • Zobacz profil
HEROD WIELKI.
« : Grudzień 29, 2010, 14:38:33 »

Herod Wielki.

Herod wielki to niezwykle ciekawa postac ,istnieje o nim mnustwo niepotwierdzonych plotek.
Postanowilam pozbierac troche wiadomosci na jego temat.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=3385&mode=threaded&pid=30606


http://www.studiumbiblijne.diecezja.tarnow.pl/semestr_IV/wyklad_7.pdf
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2016, 12:24:39 wysłane przez Kiara »
Zapisane
 • Kiara
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2458
 • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #1 : Maj 13, 2016, 10:16:23 »

EDOM...... ZIEMIE HERODA WIELKIEGO....

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?p=362671

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edom_%28kraj%29BIBLIOTEKA Watchtower ONLINE
Biblioteka: English Publikacje (2000-2016)

    BIBLIA
    PUBLIKACJE
    DAILY TEKST

    it-1 s. 678-682
    Edom

    Edom
    Insight, tom 1

    podobnego materiału

        Pan wylewa oburzenia nad narodami
        Ip-1 rozdz. 27 s. 356-368
        Abdiasza, Księga
        it-2 s. 519
        Seir
        it-2 s. 891
        Zair
        it-2 s. 1219

Zobacz więcej

EDOM

(E'dom) , Edomici (E'dom · ites).

Edom była nazwa średnie lub byname podane do Ezawa, brata bliźniaka Jacoba. ( Rdz 36: 1 ) został zastosowany do niego z powodu jego sprzedaży swoje pierworództwo na czerwonym gulaszu. ( Rdz 25: 30-34 ) Przypadkowo, Ezaw przy urodzeniu miał kolor bardzo czerwony ( Ge 25:25 ), a podobny kolor panowały w częściach ziemi on i jego potomkowie później zamieszkany.

. ". Pole Edom" Seir, a Edom Gdzieś w czasie Jakuba 20-letniego pobytu w Haran, Ezaw (Edom) zaczął się osiedlić się w ziemi Seir, ( Rdz 32: 3 ) W związku z tym jeszcze przed śmiercią swego ojciec ( Rdz 35:29 ), Ezaw był najwyraźniej zaczynają wypełniać prorocze błogosławieństwo Izaaka, kierując swoją uwagę od żyznych glebach wokół Hebron i, niewątpliwie, zaczynają "żyć od miecza", wraz z 400 mężczyzn pod jego dowództwem. ( Rdz 27:39, 40; 32: 6, 8 ) Zapis wskazuje jednak, że nadal utrzymuje się miejsce zamieszkania lub bazę w rejonie Hebronu nie przenoszące pewno do górzystego regionu Seir, aż po śmierci ojca (1738 BCE). W tym czasie jego rodzina urosła i jego posiadłości były świetne -. Rdz 36: 6-8 .

Ziemi Seir wcześniej był domeną Horites ( Rdz 14: 6; 36: 20-30 ), lecz synowie Ezawa wypędzili z Horite szejków i przejął regionu. ( De 02:12 ) Następnie ziemia stała się znana jako kraju Edom, choć starsza nazwa Seir wciąż nadal w użyciu. - Nu 24:18 .

Geograficzny opis. Terytorium Edomu przedłużone o 160 km (100 mil) od jej granicy z Moab w N, utworzonej przez torrent dolinie Zered, aż do Elat (Elotu) nad Zatoką'Aqaba w S. ( DE 2 : 1-8, 13, 14; 1Kl 09:26 ) do E, domena Edomczyk najwyraźniej przedłużony do skraju pustyni arabskiej, a do W. osiągnął całej Araby z pustyni Sin i objął Negebie yna regionie rozciągającym się od rogu SW soli morskiej na dół do Kadesz-Barnea. Dlatego zachodnia część Edomu przyszedł tworząc granicę SE terytorium Judy. - Jos 15: 1 ; porównanie Lb 34: 3 .

Prawdziwy Heartland terytorium Edomczyk jednak ewidentnie leżała E z Araby, bo tu wysokich gór, a niektóre punkty osiągając wysokość 1700 m (5600 stóp), otrzymuje pewne opadów. To dlatego, że ziemia na zachód od pustego, Negebie, jest znacznie niższa, dzięki czemu resztki śródziemnomorskich burzowe chmury przejść nad i osiągają wyższe góry Edomu, gdzie uwalniają część swojej pozostałej wilgoci. Zatem badania archeologiczne pokazują ciąg starożytnych osad i fortec wąskim językiem gruntów ornych na najwyższej części długim górskim płaskowyżu lub plateau, ale te zabraknie jak postępuje S w kierunku Zatoki'Aqaba. Nowoczesne Tafileh, około 30 km (19 mil) na południe od Morza Martwego (sól), ma duże gaje oliwne, choć jest to spowodowane w dużej mierze do przepływu wody z ośmiu drobnych sprężyn, tylko około 28 cm (11 in.) opadów zdeponowane są corocznie.

Choć żyznej ziemi brakowało, to wytrzymałe górzysty region posiadaniu cennych złóż miedzi i żelaza; górnictwo i hutnictwo odbyły się wokół nowoczesnego Feinan, około 48 km (30 mil) na południe od Morza Martwego. Dowody można również zaobserwować na istnienie starożytnych lasów sosnowych o znacznej wielkości.

W zgodzie z powyższym, Mojżesz, na wysyłanie posłów do króla Edomu, mówił o pozycji Izraelitów w Kadesz-Barnea jako "przy końcu swojego terytorium", a gdy prosi o pozwolenie na spokojne przejście przez terytorium Edomczyk Mojżesz, o którym mowa ich pola, winnice i studnie. - Nu 20: 14-17 .

Strategiczne położenie. Mojżesz poprosił o zgodę na Izrael, aby podróżować po "drogą królewską" przez Edomu. ( Lb 20:17 ) Ta droga, zwanych ogólnie Króla Highway, mogły działać z Zatoki'Aqaba dalej, aż do Damaszku w Syrii, po skraju wysokiej płaskowyże podszewka bok E Araby przy jeździe Edom. Wzdłuż niego znajdowały się główne miasta Edomu. ( Rdz 36:33; 2Kl 14: 7 ) Trasa doprowadziła także do E z Negebie poprzez Maan, na skraju Pustyni Arabskiej i połączony jest z innym systemem trasy N i S. W ciągu tych dróg przekazanych bogate ładunki z Egiptu, Saudyjska, Syria i Mezopotamii. Opłaty pobierane od wielbłądy i osły karawan przemierzających drogi najprawdopodobniej przyczyniły się do bogactwa jest Edom. Strudzonych wędrowców pustynnych może również zapłacić za zakwaterowanie i wyżywienie po osiągnięciu Edom.

Stroma skarpa, lub ściany płaskowyżu, że w obliczu pustego dał główną twierdzę Edomu doskonałą ochronę z tego kierunku. Głęboki kanion potoku dolinie Zered utrudnione inwazję od Moabu. (Należy jednak pamiętać, Am 2: 1 ). Łańcuch twierdz obliczu pustynię do bardziej podatne E, zapewniając ochronę przed Madianity i innych plemion nomadów. Dodatkowo, szczeliny, które tną w góry i płaskowyże są na ogół w zamurowane przez unscalable czerwone klify piaskowca tworzących zabraniające wąwozy. Z powodu proroctwa Jehowy przez Jeremiasza mówi o Edomczyków jak pewnie "zamieszkały w rekolekcjach na skale, trzymając wysokość wzgórza" i jak orzeł w gnieździe. - Jer 49: 7, 16 .

Lud Edomu. Edomici jako potomkowie Ezawa były w zasadzie rasy semickiej, ale z silnym szczepem Hamitic. To dlatego, że dwie żony Ezawa były od chamickie kanaanejskiej magazynie (Hetytów i Chiwwity); tylko jedna żona nazwany był częścią semickie, syna Abrahama poprzez Izmaela. ( Rdz 36: 2, 3 ) Jeśli, jak niektórzy uczeni posiadają nazwa Horite oznacza po prostu "jaskiniowego mieszkańca" Ezawa Chiwwity żona Oholibama, córki Any, może pochodzić z mieszkańców Horite Seir. (Porównaj Rdz 36: 2, 20, 24, 25 ). W każdym razie, Edomici, jak potomkowie Lota Moabitów i Ammonitów (nota Da 11:41 ), byli spokrewnieni z Izraelitami, a pierwotnie praktykowany także obrzezanie. ( Jer 09:25, 26 ; porównaj Eze 32:29 ). Pan o nich jako Izraela "braci" i Edomczyk prawa lądowe miały się odbyć nienaruszalne przez Izraelitów pogłębianie przez pustynię, od Jehowy przyznało potomków Edomu w górę Seir w gospodarstwie. - De 2: 1-8 .

Założony w sheikdoms, plemiona Edomczyk później zorganizowano w ramach królestwa. Królewska linia sukcesji wskazuje, że królowie pochodzili z różnych plemion lub sheikdoms, stąd nie bierze tron ​​dziedziczny na podstawie rodziny. ( Rdz 36: 15-19, 31-43 ) Niektórzy krytycy postrzegali odniesienie w Rodzaju 36:31 władcom Edomczyk jako "królowie, którzy panowali w kraju Edom, zanim jakikolwiek król panował nad synami Izraela" jako anachronizmem lub późniejszym założeniu. To nie jest przypadek, jednak, ponieważ Mojżesz, rejestrator Rodzaju, już wiedział Bożą wyraźną obietnicę Jacob (Izrael), że "królowie wyjdzie z twoich lędźwi." ( Rdz 35:11 ) Mojżesz przepowiedział, że Izrael ostatecznie mieć króla. - De 28:36 .

Grecki Septuaginta zawiera dodatek do Hioba 42:17 , które zostaną określone zadania z Jobab, króla Edomczyk z Rodzaju 36:33 . Praca była jednak z ziemi Uz, nazwa danego pierwotnie do Aramaean plemienia i powtórzone w linii Aramaean Nachorowej. ( Hioba 1: 1 ; porównaj Rdz 10:23; 22:20, 21 ). Lamentacje 4:21 mówi Edomu jako "mieszkania w ziemi Uz", ale ten tekst, napisany wiele wieków po czasie prawdopodobna Hioba życie nie jest równoznaczny Uz z Edomu, zwłaszcza, że na Jeremiasza 25:20, 21 : "królowie ziemi Uz" różnią się od Edomu. Tekst może wskazywać raczej na przedłużenie domeny Edomczyk. -Zobacz UZ No. 4.

Jest możliwe, że jeden z trzech "towarzyszy", którzy odwiedzili i skrytykował pracę w jego stanu chorej był Edomitą, mianowicie Elifaz Temanite. ( Job 02:11 ; porównaj Rdz 36:11, 34 ). Teman przedstawiany jest jako centrum Edomczyk mądrości w Jeremiasza 49: 7 , regularnym kontakcie Edomczyk i komunikacji z podróżujących z Orientem może przyczyniać się do ich reputacji mądrości.

Od Exodusu, aby zamknąć Judzkiej Historii. Zniszczenie wojsk faraona i cudownego wybawienia Izraela w Morzu Czerwonym miał reperkusje w Edomu, podobnie jak w całym regionie w okolicach Kanaan. ( Wj 15:14, 15 ) W pustyni Półwyspu Synaj, najpierw opozycja zbrojna Izraela pochodzi z dalekiej zakresie Edomczyk plemię Amalekitów źródłem kłopotów dla Izraela w całej swojej historii. ( Wj 17: 8-16 ; porównaj Rdz 36:12, 16 ; zob Amalekitów, Amalekitów .) Na zakończenie okresu wędrówki, Mojżesza szacunku prośba o glejt na króla autostrady przez Edom został odrzucony, a nienazwany Edomczyk król marshaled dużą siłę, aby zablokować jakąkolwiek ingerencję Izraelitów. ( Lb 20: 14-21 ) Tak, po śmierci Aarona na górze Hor, niedaleko granicy Edomu ( Lb 20: 22-29 ), Izrael omijała Heartland Edom, w obozowali przez torrent dolinie Zered, a następnie udał się N obok wschodniego Moab granicy. - Nu 21: 4, 10-13; Sdz 11:18 ; porównaj DE 2: 26-29 .

W poetyckiej błogosławieństwo Mojżesza wymawiane nad Izraelem przed śmiercią, opisał Jehowę Boga jako "pochodzące z Synaju," jako że "błysnął naprzód od Seir [Edom]", a jako że "belkami powrotem z gór Paran. Podobny opis pojawia się w piosence Barak i Deborah iw proroctwie Habakuka. ( De 33: 2; Sdz 5: 4, 5; Hab 3: 3, 4 ) Ten proroczy portret zatem wyraźnie określa arenę lub teatru, w którym Jehowa objawił się swoim nowo powstałego kraju, oświetlając je jako błyskami światłości świeci nad szczytami.

Izrael został rozkaz, aby nie cierpię Edomitą ", bo jest twoim bratem." ( Pwt 23: 7, 8 ) Jednakże nie tylko agresywne plemię Amalekitów, ale Edom jako całość, a następnie kurs opozycji do Izraela. Saul z powodzeniem prowadził wojnę przeciwko nim. ( 1Sm 14:47, 48 ) Lecz Saul miał Edomitą, Doeg, jako głowa nad jego pasterzy, a ten człowiek działał jako informatora do Saula na Dawida. Kiedy ludzie Saula byli przeciwni atakują kapłanów Nob Saul wykorzystywane Doeg osiągnąć hurtowej masakry. - 1Sm 21: 7; 22: 9-18 .

Dawid jako król, zdobył wielkie zwycięstwo nad Edomitów w Dolinie Soli. ( 2Sm 08:13 ; zob sól, dolina ). Choć akcja prowokuje bitwę nie jest powiedziane, Edomczyk agresja była niewątpliwie odpowiedzialna, może dlatego, że Edomici "myślał, że kampanie Dawida do Syrii opuściły południową część swego królestwa narażone na inwazja. W 1 Kronik 18:12 oraz w napis Psalmu 60 , a Joab Abisaj odpowiednio opisane są jako dokonania podboju Edomczyków. Ponieważ Dawid był naczelnym wodzem i Joab był jego głównym ogóle, natomiast Abisaj był dowódca dywizji pod Joaba, można zauważyć, jak rachunki mogą różnić się w kredytowaniu zwycięstwo, w zależności od punktu widzenia podejmowanych, tak jak ma to miejsce w czasach współczesnych , Podobnie różnica w liczbach w tych tekstach jest prawdopodobnie spowodowany narratora szczególnej uwagi na różne aspekty lub kampaniach wojennych. (Porównaj 1Kl 11:15, 16 ). W każdym razie, David stacjonowały garnizony wojsk izraelskich na całym Edomu, a pozostała populacja Edomu stał się przedmiotem Izraelu. ( 2Sm 08:14; 1Kn 18:13 ) W "jarzmo" Jakuba teraz spoczywał ciężko na szyi Edomu (Ezawa.) - Rdz 27:40 ; porównanie Lb 24:18 .

Salomon, który poślubił Edomczyk kobiet ( 1Kl 11: 1 ), wykorzystał kontroli Izraelitów nad nadmorskimi miastami Edomczyk nad Morzem Czerwonym, Elotu (Elat) i Esjon-Geber, dla rozwoju przedsiębiorczości wysyłki. ( 1Kl 09:26; 2ch 08:17, 18 ) wyczerpane męskiej populacji Edom był w stanie zdjąć jarzmo Izraelitów, chociaż uciekinier z królewskiej krwi, Hadad, nie doprowadziła do ruchu oporu jakiegoś -. 1Kl 11: 14- 22 .

Czy ta sytuacja panowała nieprzerwanie pełnego wieku po początkowym podboju Dawida nie można powiedzieć. Atak przez "synów Ammona i Moabu i górzystym regionie Seir [Edom]" ( 2ch 20: 1, 2, 10, 22 ) może mieć miejsce przed połączonej napaści przez judejski, Izraelity i sił Edomczyk przeciwko Moab. ( 2Kl 3: 5-9 ; zob Moab, Moabitów .) Edom najwidoczniej uformowaną część każdego potrójnego sojuszu, walcząc najpierw po jednej stronie, a następnie z drugiej strony. Jest również powiedziane, że w pewnym momencie panowania Jehoszafata Edom miał żadnego króla; ziemia była rządzona przez zastępcę, który ewidentnie był odpowiedzialny przed tronem Judzkiej, więc dostęp Judy do Zatoki'Aqaba i portu lub portów było zasłonięte. ( 1Kl 22:47, 48 ) W odniesieniu do kampanii przeciwko Moab, przewidywanego zalania wcześniej suchej dolinie potoku, gdzie obozowali sprzymierzone armie mogły wyniknąć z pustynnej burzy na wyższych plateau. Takie burze w dzisiejszych czasach może przesyłać strumienie wody udając się w dół wadi w kierunku pustego. Albo woda może pojawiły się od czysto cudownych środków -. 2Kl 3: 16-23 .

Odstąpił Edom i zrzucił jarzmo Judei za panowania syna Jehoszafata Jorama i przywrócił swoją niezależną monarchię. Chociaż Joram odniósł zwycięstwo militarne w spotkaniu z nimi, Edomici pozostał w buncie. ( 2Kl 8: 20-22; 2Kn 21: 8-10 ) W pierwszej połowie panowania Amazjasza'S (858-830 pne), w Dolinie Soli znowu była scena katastrofy wojskowego Edomu i Amaziah zdobyli większego miasta Edomczyk z Sela jest usidlony jednak przez czczenia bezsilnych fałszywych bogów Edomu za. ( 2Kl 14: 7; 2Kn 25: 11-20 ). Jego syn Ozjasza (Azariasz), przywrócony Elat kontroli Judzkiej - 2Kl 14:21, 22 .

Syria, w akcji zaczepnej przeciw Judzie za panowania Achaza "(761-746 pne), umieścić port morski czerwień Elat powrotem do rąk w Edom. ( 2Kl 16: 5, 6 ) Edomici widocznie wolne od panowania Judy, dołączył do innych narodów, w tym w Asyrii, nalotów przeciw Judzie. - 2ch 28: 16-20 ; porównanie Ps 83: 4-8 .

Brak wzmianki zostały uznane ze źródeł Edomczyk. Świeccy zapisy innych narodów jednak sprawić, że wzmianki o nich. Egipski papirus uważany za drugiego tysiąclecia pne, odnosi się do plemion beduińskich z Edom wejściem regionu Delta w poszukiwaniu pastwisk dla bydła. Faraonów Merenptah i Ramzes III twierdził panowanie nad Edomu, podobnie jak asyryjskiego monarchy Adad-nirari III. Jakiś czas po tym ostatnim króla Tiglat-Pileser III (współczesny Achaza) szczyci otrzymania daninę od "Kaushmalaku Edomu", podczas Esar-Haddon, następca Sennacheryba, listy "Qaushgabri" jako wasalem króla Edomczyk. - Starożytnego Bliskiego Wschodu Tekstów pod redakcją J. Pritchard, 1974, s. 282, 291.

Edom w proroctwie. Już rządów króla Ozjasza, prorocy Joel i Amos wyraźny pozytywny potępienie Jehowy Edomską jego bezlitosnej furii wyrażonej przeciwko Izraelowi przez niemiłosierny użycia miecza. ( Am 1: 6, 11, 12 ) Edom, przez jego błędne opozycji do przymierza ludu Jehowy, utracił swój tytuł do ziemi, to było w posiadaniu boskiego nakazu. ( Joe 03:19; Am 9:11, 12 ) Edomici przypieczętowały swoją zgubę, kiedy Babilończycy podbili Judy i Jerozolimy w 607 rpne Edomczyk nienawiści wyraźnie ujawnił, ponieważ nalegał na devastators Jerozolimy ( Ps 137: 7 ), cieszył się tragedia Judy, a na ich wrogość i chęć zemsty, nawet przewrócił Judei uciekinierów do uboju przez Babilończyków. Zaczęli inne sąsiednie ludy w grabieży ziemi, a oni planowali przejąć opuszczone kraju Judy i Izraela, mówiąc chełpliwie przeciwko Panu. Do tego Pan skierował swych proroków Jeremiasza, Ezechiela i Obadyjasz zapewnić Edom, że jego radość będzie krótkotrwały i leczenie wymierzona Judzie będzie stać za część Edomu. ( La 4:21, 22; Ez 25: 12-14; 35: 1-15; 36: 3-5; Ob 1-16 ) jako prorok Izajasz przepowiedział wcześniej, Edomici dzierżąc miecz przyjdzie pod własnym Jehowy miecz sprawiedliwości i sądu, wszystkich klas, wielkich i małych, stając się podobnym do zwierząt ofiarnych poświęconych zniszczenia. - Iz 34: 5-8 .

Edom miał stać się jak Sodoma i Gomora, niezamieszkałej przez cały czas. ( Jer 49: 7-22 ; porównaj Iz 34: 9-15 ). Nienawiść zasługujące Jehowy, Edom będzie nazywany "terytorium niegodziwości" i "ludzie, których Jehowa potępił po czas niezmierzony." ( Mal 1: 1- 5 ) Edom zatem ewidentnie stoi jako symbol twardym zestawie Wrogowie Boga przymierza ludzi w Izajasza 63: 1-6 , gdzie Boski Wojownik z zakrwawionych ubrań, który stąpał tłoczni zemsty Boga odpowiednio opisany jest jako pochodzący z Edomu (czyli "Red") i od najważniejszego miasta Edom za Bosry (ewentualnie użyte tutaj jako pLAY na hebrajskich słów ba · tsir', czyli "zbieranie winogron") -Porównanie. Re 14: 14-20; 19: 11-16 .

Później Historia i zniknięcie. Król Edomu został ostrzeżony poprzez proroka Jehowy Jeremiah wnieść swój kark pod jarzmo Nabuchodonozora, króla babilońskiego. ( Jer 27: 1-7 ) Co Edomici faktycznie w tym względzie nie jest nagrywany. Jednak po zniszczeniu Jerozolimy w 607 roku pne, niektóre Judejski wygnańcy znaleźć tymczasowe schronienie w Edom. Następnie, po odejściu wojsk babilońskich te uciekinierzy powrócili do swej ziemi iw końcu uciekł do Egiptu. ( Jer 40:11, 12; 43: 5-7 ) Wkrótce czas na Edom głęboko pić z kielicha gniewu Jehowy przybył. ( Jer 25: 15-17, 21 ) Stało się to około połowy VI wieku pne, pod babilońskiego króla Nabonidusa. Według C. J. Gadd, stypendystka babilońskiej historii i literatury, wojska Nabonidusa który podbił Edom i Tema zawarte żołnierzy żydowskich. Wypowiadając się na temat tego, John Lindsay napisał: "Tak więc, przynajmniej częściowo, słowa proroka znaleźli spełnienie kiedy pisał Pan, mówiąc:" położę moją zemsta na Edom przez strony mojego ludu, Izraela "( Ezek 25.14. ). Mamy również częściowe spełnienie słów Abdiasza Kto powiedział, że Edom jest "sojusznicy", "Konfederaci", "zaufanych przyjaciół" by "oszukać", "przemogą 'i' set pułapka pod" nimi. Tutaj możemy zobaczyć odniesienie do Babilończyków, którzy choć w czasach Nabuchodonozora byli gotowi, aby umożliwić im udział w stracie Judasza pod Nabonid ograniczany raz i dla wszystkich handlowych i kupieckich ambicje Edomu (por Obad. 1 i 7 ). "- Palestine Exploration Quarterly, Londyn, 1976, s. 39.

Księga Malachiasza, napisane około 100 lat po kampanii w Edom przez Nabonidusa, opowiada, że Bóg miał już Edom'S ( "gór strata opuszczone i jego dziedzictwo dla szakali na pustyni." Mal 1: 3 ) Edomici ufaliśmy wrócić i odbudować swoje zniszczone miejsca, ale nie byłby sukces. - Mal 1: 4 .

W czwartym wieku pne Nabatejczycy byli zamieszkujących terytorium Edomczyk i Edomici nigdy nie były w stanie powrócić. Zamiast tego znaleźli się w Negebie do S Judy. Edomici przeniósł się tak daleko na północ jak Hebron, i ostatecznie południowa część Judy stał się znany jako Idumea. Według Józefa Flawiusza, John Hyrcanus I podporządkował je kiedyś między 130 a 120 rpne i zmuszać ich do przyjęcia judaizmu. (Starożytności żydowskie, XIII, 257, 258 [ix, 1]; XV, 253, 254 [vii, 9]) Następnie zostały one stopniowo wchłaniane przez Żydów, a po rzymskim zniszczeniu Jerozolimy w 70 rne, że przestała istnieć jako ludzie. - Ob 10, 18 ; zobacz Idumea .

[Mapa na stronie 679]

(Dla pełnego sformatowanego tekstu, patrz publikacja)

Kraju Edom

główne Drogi

Drogi lokalne

EDOM

Puszczy Syn

MOAB

sól morska

Telewizja z Zered

Sela

Bozrah

Mt. Hor

Kadesz-Barnea

Teman

Droga Króla

Esjon-Geber

Elat

Zatoka "Akaba

pustyni arabskiej

http://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1200001258

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=http://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1200001258&prev=search
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 10:25:48 wysłane przez Kiara »
Zapisane
 • Kiara
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2458
 • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #2 : Maj 13, 2016, 10:28:33 »

EDOM....... CZERWONY......


◄ Edom ►
Skokto: Hitchcock's • ATS • ISBE • Easton's • Concordance • Thesaurus • Greek • Hebrew • Library • Subtopics • Terms
Hitchcock Biblia Nazwy słownik
Edom

czerwony, ziemski; krwi
ATS Bible Dictionary
Edom

Czerwony, nazwa Ezawa, najstarszego syna Izaaka, właściwe ze względu na jego naturalnej karnacji, ale biorąc pod uwagę, jak się wydaje, z obecną nazwą żywności, za który sprzedał swój birthright- "w tym samym kolorze czerwonym," Genesis 25:25 , 30. Zobacz Ezaw i Idumea .
Easton Bible Dictionary

(1) Nazwa Ezawa (QV), Genesis 25:30 , "Nakarm mnie, proszę cię z tej czerwonej soczewicy [Hebrajczyków haadom, haadom, czyli` czerwonej soczewicy, czerwona polewka '] .. .Dlatego miał na imię nazywa Edom ", czyli Red.

(2.) Idumea ( Izajasz 34: 5 , 6; . Ez 35:15 ). "Pole Edomu" ( Rodzaju 32: 3 ), "kraina Edomu" ( Rdz 36:16 ), był górzysty ( Obadyjasz 1: 8 , 9, 19, 21). Nazywana była ziemia, lub "góra Seir," ostre wzgórza na wschodniej stronie Araby. To rozciąga się od głowy Zatoki Akabah, Zatoki Elanitic, do stóp z Morza Martwego ( 1 Królów 9:26 ) i zawierał między innymi miast, wykutym w skale Sela (QV), powszechnie znane przez greckie imię Petra ( 2 Krl 14: 7 ). To jest dzika i wytrzymała region poprzecinany dolinami owocne. Jego dawna stolica była Bozrah ( Iz 63: 1 ). Pierwsi mieszkańcy ziemi byli Horites. Zostały one zniszczone przez Edomczyków ( Pwt 2:12 ), między którymi i królów Izraela i Judy było częste wojny ( 2 Królów 8:20 ; 2 Kronik 28:17 ).

W czasie Exodusu one churlishly odmówił zgody na Izraelitów, aby przejść przez ich ziemi ( Liczb 20:14 -21), a potem nigdy nie utrzymywał postawę wrogości wobec nich. Zostały podbite przez Dawida ( 2 Samuela 08:14 ;. Comp 1 Krl 9:26 ), a potem przez Amazjasza ( 2 Kronik 25:11 , 12). Ale znów odzyskała niepodległość, a w późniejszych latach, w czasie upadku królestwa żydowskiego ( 2 Krl 16: 6 .; RV marg "Edomici"), prowadził wojnę przeciwko Izraelowi. Brali udział w Chaldejczyków, gdy Nabuchodonozor niewoli do Jerozolimy, a następnie inwazji i trzymał w posiadanie południu Palestyny ​​miarę Hebronie. W końcu jednak, Edom znalazła się pod rosnącą chaldejskiego mocy ( Jeremiasza 27: 3 , 6).

Istnieje wiele proroctwa dotyczące Edomu ( Iz 34: 5 , 6; Jer 49: 7 -18; Ez 25:13. ; 35: 1 -15; Joel 3:19 ; Amos 1:11 ; Abdiasza; Malachi 1: 3 , 4), które są wybitnie spełnione. Niniejszy pustkowiem warunek tej ziemi jest stałym świadectwem inspiracji tych przepowiedni. Po istnienia jako narodu dla powyższych tysiące siedemset lat, mają całkowicie zniknął, a nawet ich język jest zapomniane na zawsze. Petra ", gdzie królowie trzymali się sąd, a tam gdzie montowane szlachta, nie nikt nie mieszka;. Jest przekazywana przez wiele ptaków i zwierząt, i gady"

Edomici były Semitów, ściśle związane w krwi iw języku dla Izraelitów. Oni wypędził Horites Mount Seir; choć jest oczywiste, od Księgi Rodzaju 36 , że potem małżeństwa z podbitej ludności. Edomczyk plemiona osiedlili również na południu Judy, jak kenizyci ( Genesis 36:11 ), do którego należał Caleb i Otniel ( Joshua 15:17 ). Południowa część Edom był znany jako Temanu.
Międzynarodowy Standard Bible Encyclopedia
EDOM; Edomici

e'-dum, dum-e'-jego 'edhom, "czerwony"; Edom:

1. Granice:

Granice Edomu mogą być śledzone z pewnym podejściu do dokładności. Na wschodzie `Araby północna granica biegła od Morza Martwego, a cechował Wady el-Kurachi lub Wady el-Chasa. Na Wschodzie maszerowali z pustyni. Południowa granica przebiegała przez Elat i Esjon-Geber ( Powtórzonego Prawa 2: 8 ). Na Zachodzie w `Araby północnej granicy Edomu zależy od południowej granicy Izraela, jak wskazano w Liczb 34: 3 F: linia biegnąca od Morza Soli południe od wznoszenia gdzie wstępują do niedźwiadków do Zin i Kadesz-Barnea. Ten ostatni, jak nam powiedziano, leżał w "granic ostatecznych" granicy Edomu ( Liczb 20:16 ). Linia może być ogólnie określane trakcie Wady el-Fiqrah. Ile z wyżyn zachodzie `Arabah południe do Zatoki Aqaba` została ujęta w Edomu nie da się powiedzieć.

2. Charakter i funkcje:

Ziemia zatem wskazane jest bardzo zróżnicowana pod względem charakteru i funkcji. Na południe od Morza Martwego w dnie doliny mamy pierwszy odcinek z Salt Marsh gruntów zwanych ES-Sebkha; Następnie, poza linię białych klifów, które przecina dolinę przekątnej od północnego zachodu na południowy wschód, w szerokim depresji usiana kamieniami i Sandhills, gruzu starej dnie morza, wzrasta stopniowo i 60 mil na południe osiąga wysokość około 700 ft. nad poziomem morza Czerwonego, 2,000 ft. większy od Morza Martwego. Z tego punktu opada, aż osiągnie brzeg Zatoki Akaba, `45 mil dalej na południe. Cały depresja jest znany dzisiaj jako Wady el-`Arabah (por hebrajskiego ha-`arabhah, Powtórzonego Prawa 2: 8 zmienionej wersji (brytyjska i amerykańska), etc.). Po obu stronach gór wzrasta gwałtownie z doliny, ich brzegi wyryte na wielu fantastycznych kształtach przez głębokie wadys które rozkładają się od wnętrza (patrz Araby). W północnej części płaskowyżu na Zachodzie tworzy przestronny teren wypasu z `Azdzimeh Arabów. Góry wznoszą się na wysokości od około 1500 stóp do nieco ponad 2000 ft Ten okręg został poprzecinany starożytnego karawan drodze do południowej Palestyny..; i wzdłuż wschodniego boczne ślady dawnej cywilizacji wciąż nie było widać. W regionie pustyni na południu jest wyższa, sięgająca aż 2600 ft. Pasmo górskie Na wschód od `Araby jest na ogół wyższa na południu niż na północy. Dżebel Harun obok Petra, to 4780 stóp nad poziomem morza.; podczas wschodzie `Akaba, Jebel el-Chisma może być nawet 5900 ft. wysokości.

Wapień, porfir i Nubian piaskowca są formacja panujących; ale występują również skały wulkaniczne. Asortyment składa się głównie z surowca skaliste szczyty z wieloma prawie niedostępnych szczytów oddzielonych głębokimi wąwozami. Ale są też szerokość, żyznej ziemi, gdzie pszenica, winogrona, figi, granaty i oliwki są uprawiane na korzyść. Północnej dzielnicy jest znany dziś pod nazwą El-Jebal, odpowiadające starożytnej Gębal. Seir to nazwa stosowana do zakresu Wschodniej w Rodzaju 36: 8 Pwt 2: 1, 5 2 Kronik 20:23 . Jest również nazywany Edom, i góry Ezawa ( Obadiasz 1: 8 f ). Seir, jednak służy do zachodnich wyżyn w Księdze Powtórzonego Prawa 33: 2 . Wydaje się, że jego znaczenie także w Sędziów 5: 4 . "Polu Edomu", gdzie pojawia się jako równowartość Z tym samym zwrotem, jednak w Rodzaju 32: 3 może bardziej trafnie zastosowania w zakresie Wschodniej.

Patrz ilustracja poniżej pustyni.

3. Pochodzenie nazwy:

Nazwa Edom, "czerwony", mogą pochodzić z czerwonego piaskowca ska charakterystycznej dla kraju. Została ona zastosowana do Ezawa z powodu koloru jego skóry ( Genesis 25:25 ), lub od koloru soczewicy, za którą sprzedał swoje pierworództwo ( Rodzaju 25:30 ). W Księdze Rodzaju 36: 8 Ezaw jest utożsamiane z Edomu jak mieszkania w Mt. Seir; i jest on opisany jako ojciec Edomu (36: 9, hebrajski). Nazwa jest jednak prawdopodobnie znacznie starsza. To może być śledzone w zapisach z XII dynastii w Egipcie. W Tell el-Amarna litery (Brit Mus nr 64) Udumu lub Edomu nazwie; i asyryjskich inskrypcjach nazwa Udumu występuje z miasta i kraju. Ten ostatni może być nazwany od dawna: to znowu mogły pochodzić od bóstwa, Edomu, który można odnaleźć w takiej nazwie jak Obed-Edom ( 2 Samuela 6:10 ).

4. Historia:

Dzieci Ezawa mówi się, że "zniszczone" The Horites którzy mieszkali w Seir przed nimi ( Rodzaju 14: 6 Pwt 02:22 ). To tylko oznacza, że ​​Horites były stonowane. Ezaw poślubił córkę Any, a Horite ( Rodzaju 36:20 -w wers 2 nazwał Chiwwity); i wymienia w tym rozdziale wskazują, że wyścigi przemieszane. Rząd Horite był w rękach "książąt" ( Rodzaju 36:29 , zmienionej wersji (brytyjskich i amerykańskich) "wodza"). Były następcą książąt z rodu Ezawa ( Genesis 36:40 ). Ta forma rządu ustąpił, że o planowym monarchii ( Rodzaju 36:31 ); i ten istniał jakiś czas zanim Izrael opuścił pustynię. Ówczesny panujący król nie pozwolił Izraelowi przejść przez ziemię ( Liczb 20:14 ; Liczb 21: 4 ). Izrael zabrania się "brzydzić Edomitą", na tej podstawie, że był bratem; a dzieci z trzeciej generacji może wejść do zgromadzenia Pana ( Powtórzonego Prawa 23: 7 f ). Wojna z Edom był nie wchodzi w rachubę.

Niektóre trzydzieści lat po wyjściu z Egiptu, Ramzes III "pobił lud Seir." Izraelici nie mogli być daleko. Pierwszy raz słyszę o wojnie między Izraelem a Edom pod Saula ( 1 Samuela 14:47 ). David ścigane wojnę z niesamowitą energią, zabijaniu 18000 Edomici (tak czytać zamiast "Syryjczyków") w Dolinie Soli ( 2 Samuela 8:13 f ); Joab pozostała przez sześć miesięcy w kraju, który został obsadzony przez Izraelitów, "dopóki nie odciął wszystkie mężczyzny w Edom" ( 1 Krl 11:15 f ). Hadad królewskiej krwi Edomskiego uciekł do Egiptu, a później stał się źródłem kłopotów dla Salomona ( 1 Królów 11:14, 25 ). Podbój Edomu otwarty do Izraela do portów Morza Czerwonego, skąd wyprawy Salomona i Jozafat określone. W czasie Jehoszafata król nazywany jest "zastępcą" ( 1 Krl 22:47 ). Jego król uznał wyższość Judy ( 2 Królów 3: 9 , etc.). Pod Jorama, syna Jozafata, odstąpił Edom. Joram pokonał ich na Zair, ale nie był w stanie stłumić rebelię ( 2 Krl 8:20 ). Amaziah najechał kraj, zabili 10.000 w Dolinie Soli, i wziął Sela, który nazwał Joktheel ( 2 Królów 14: 7 ). Ozjasz przywrócony port Edomczyk z Elat ( 2 Krl 14:22 ). W wojnie syryjskiej Resin odzyskał Elat do Syrii, i wygnał Żydów. Został on następnie trwale zajęte przez Syryjczyków-tu także prawdopodobnie powinniśmy czytać Edomitami ( 2 Krl 16: 6 ). Z napisów klinowych dowiadujemy się, że gdy Tiglath-pileser stonowane Resin, wśród królów, od którego otrzymali hołd w Damaszku był Qaus-Malaka Edomu (736 pne). Później Malik-RAM hołd Sanheryba. Aby Ezarhaddon również byli zmuszeni do pełnienia służby. Dali jakiej pomocy mogą Nabuchodonozora i cieszył się w zniszczeniu Jerozolimy, mieszając gorzkie oburzenie w sercach Żydów ( Lamentacje 4:21 Ezechiela 25:12 ; Ezechiela 35: 3 Obadyjasz 01:10 ). Edomici wtłoczona do teraz pustych ziem na południu Judy. W 300 pne Mt. Seir ze stolicą Petra wpadł w ręce Nabatejczyków.

5. Idumaea i Idumeans:

Na zachód od `Araby kraju zajęli stał się znany przez grecką nazwą Idumaea i ludzi jako Idumeans. Hebron, ich głównym miastem, autorstwa Judy Machabeusza w 165 rpne (1 Machabejska 4:29, 61; 5:65). W 126 roku pne kraj został stonowane przez Johna Hyrcanus, który zmusił ludzi stać Żydzi i poddać się obrzezaniu. Antypater, gubernator Idumaea, został wykonany z prokuratorem Judei, Samarii i Galilei przez Juliusza Cezara. On utorował drogę do tronu na rzecz swego syna Heroda Wielkiego. Wraz z upadkiem Judy pod Rzymian Idumaea znika z historii.

Nazwy wielu bóstw Edomczyk znane są: Hadad, Qaus, Koze, i ewentualnie Edom; ale religii Edomskiego jesteśmy bez informacji. Językiem różniły się nieco od hebrajskiego.

W. Ewing

grecki
2401. Idoumaia - Idumea, region Południowa Judei
... South Judei. Część mowy: rzeczownik, kobiece Transliteracja: Idoumaia fonetyczny
Pisownia: (id-oo-mah'-yah) Krótki Definicja: Idumea Edom Definicja: Idumea ...
//strongsnumbers.com/greek2/2401.htm - 6k
Strong Hebrajski
5654. Obed Edom - "sługa Edomu," Izraelita nazwę
Obed Edom. 5653, 5654. Obed Edom. 5655. "sługą Edomu," Izraelita
Nazwa. Transliteracja: Obed Edom fonetyczna pisownia: (o ...
/hebrew/5654.htm - 6k

123. Edom - nazwa przyprawa
... 122, 123. Edom. 124. nazwa przyprawa. Transliteracja: Edom fonetyczny
Spelling (ed-ome ') Krótki Definicja:.. Rzeczy ... Edom, Edomici, Idumea ...
/hebrew/123.htm - 6k

. 112b Edom - inna nazwa dla Ezawa, starszego syna Izaaka, a także jego ...
... 112a, 112b. Edom. 113. inna nazwa dla Ezawa, starszego syna Izaaka, także jego
mal. a ich terytorium. Transliteracja: Edom Krótki Definicja:. Edom ...
/hebrew/112b.htm - 5k

130. Adomi - potomek Edomu
... Adomi. 131. potomkiem Edomu. Transliteracja: Adomi fonetyczna pisownia:
(Ed-o-mee ") Krótki Definicja: Edomczyk. Słowo Origin z Edomu definicji mal. ...
/hebrew/130.htm - 6k

6464. Pau - miejsce w Edom
Pau lub Pai. 6463, 6464. Pau lub Pai. 6465. miejsce w Edom. Transliteracja:
Pau lub Pai fonetyczna pisownia: (paw-oo ") Krótki Definicja:. Pai ...
/hebrew/6464.htm - 6k

1224a. Botsrah - "Twierdza", miasto w Edom, także jeden w Moab
... 1224, 1224a. Botsrah. 1224b. "Twierdza", miasto w Edom, a także jedna
Moab. Transliteracja: Botsrah Krótki Definicja: Bozrah. Słowo ...
/hebrew/1224a.htm - 5k

5762. Hawid - miejsce w Edom
... Hawid lub Ayyoth lub Ayyuth. 5763. miejsce w Edom. Transliteracja: Hawid lub Ayyoth
lub Ayyuth fonetyczna pisownia: (AV-veeth ') Krótki Definicja:. Hawid ...
/hebrew/5762.htm - 6k

8072. Samla - król Edomu
... 8071, 8072. Samla. 8073. król Edomu. Transliteracja: Samla fonetyczny
Pisownia: (SAM-law ") Krótki Definicja: Samla. Słowo ...
/hebrew/8072.htm - 6k

1838. Dynhaba - miasto w Edom
... 1837, 1838. Dynhaba. 1839. miasto w Edom. Transliteracja: Dynhaba
Pisownia fonetyczna: (din-Haw-Baw ') Krótki Definicja:. Dynhaba ...
/hebrew/1838.htm - 5k

6811. cair - miejsce na granicy Edomu
... 6810, 6811. Hacair. 6812. miejsce na granicy Edomu. Transliteracja:
Cair fonetyczna pisownia: (tsaw-eer ') Krótki Definicja:. Zair ...
/hebrew/6811.htm - 6k
Biblioteka

Arka Domu Obed- Edom
... Drugiej Księgi Samuela ARK Izby OBED- Edomskiej. "Arka
Pan kontynuował w domu Obed- Edoma z Gat ...
/.../maclaren/expositions z Pisma Świętego f / skrzynią house.htm

Obadyjasz
... OBADIAH. Księga Abdiasza "najkrótsza ze wszystkich księgach prorockich" zajmuje w
głównym, a napis sugeruje, z losem Edomu. ...
//christianbookshelf.org/mcfadyen/introduction do Starego Testamentu / obadiah.htm

Jerozolima Wykonane m.st.
... Pańskie przychodzi do mnie? "Dawid nie chciał wyjąć skrzynię Jehowy
Miasto Dawida, ale prowadzono je na bok do domu Obed- Edom, z Gat ...
/.../sherman/the Childrens Bible / Jerusalem dokonał city.htm kapitału

Ps LX.
... Aż napisem tytułowym jest, ku nauczaniu o samego Dawida, kiedy spalił się
Mezopotamia w Syrii, i Syria Sobal i odwrócił Joaba, uderzył Edom, w ...
/...//christianbookshelf.org/augustine/exposition nad książką psalmów / psalm lx.htm

Proroctwo Abdiasza.
... Na pewno charakteryzuje niż w pierwszej części Ozeasz, Joel i Amos, "że
W podobny sposób, poganie zasilania, z którego obalenie Edomu jest ...
/.../hengstenberg/christology Starego Testamentu / proroctwo obadiah.htm

Śmierć i życie z Arki
... 10. Dawid nie wyjąć skrzynię Pana do siebie do miasta Dawidowego:
ale David przeprowadza ją na bok do domu Obed- Edoma z Gittite.11. ...
/.../maclaren/expositions o Pismo Święte f / śmierć i życie z the.htm

Amos Abdiasza.
... To był bez wątpienia napisane po upadku Jerozolimy pod Nabuchodonozora, 587 pne
oraz przed zniszczeniem Edomu, pięć lat później, co sprawi, że ...
/.../the droga zbawienia w luterańskim kościele / Amos Rozdział XIX i obadiah.htm

Przygotowanie do Adwentu
... W przypadku Moabu, zbrodnia kulminacją było obrazą dla zmarłych.
Spalił kości króla Edomu do wapna. W ...
/.../kingsley/all dzień święci i inne kazania / Kazanie ii przygotowanie do advent.htm

Cezarei. Wieża Strato.
... 11: 1. Żydzi, Ekron, Sofoniasza 2: 4. "R. Abhu mówi:" (był z Cezarei) "Ekron
zostaną wykorzenione "; jest to Cezarei, córka Edomu, która jest ...
/.../lightfoot/from Talmudu i Hebraica / rozdział 57 caesarea stratos tower.htm

Poison i Antidote
... Księdze Liczb trucizny i odtrutki. "A ruszywszy się z uchwytu
Hor drogą Morza Czerwonego, aby porównać ziemię Edomską i duszy ...
/.../maclaren/expositions świętej Pismo k / trucizny i antidote.htm
Słownik wyrazów bliskoznacznych
Edom (108 wystąpień)
... Mnie, proszę cię z tej czerwonej soczewicy [Hebrajczyków haadom, haadom, czyli `czerwonej
Pottage czerwona polewka '] ... Dlatego był jego imię nazywa Edom ", czyli Red. ...
/e/edom.htm - 53K

Obed- Edom (16 powt)
Obed- Edom. Obededom, Obed- Edom. O'bed-e'dom. Easton Biblia
Słownik Sługa Edomu. (1) "z Gat" (prawdopodobnie ...
/o/obed-edom.htm - 15k

Edom (2) Wystąpienia
... Multi-Version Zgodność Edom (2 powt). Jeremiasza 49:22 Zobacz, on
pojawi się jak orzeł w locie, wyciągnąwszy ...
/e/edom's.htm - 7k

O'bed-e'dom (14 powt)
O'bed-e'dom. Obed- Edom, O'bed-e'dom. O'bed-e'dom jest. Multi-Version
Zgodność O'bed-e'dom (14 wystąpień). 2 Samuela 06:10 Dawid ...
/o/o'bed-e'dom.htm - 10k

Teman (12 powt)
... Easton Bible Dictionary Id. (1.) wnuka Ezawa, jeden z "książąt
Edomu "(Rdz 36:11, 15, 42). (2) miejsce w południowej ...
/t/teman.htm - 12k

Dukes (14 powt)
... Genesis 36:16 Książę Kore, książę Gaatan, a książę Amalek są książęta, które
wyszło Elifaza w ziemi Edom; ci byli synowie Ady. (KJV WBS). ...
/d/dukes.htm - 10k

Obededom (15 powt)
... Easton Bible Dictionary Sługa Edomu. ... (3) Ten, kto miał za świątyni
skarby (2 Kronik 25:24). Int. Standard Bible Encyclopedia. OBED- EDOM. ...
/o/obededom.htm - 14k

E'domites (13 wystąpień)
... Edomici, E'domites Edom w ... 2 Samuela 08:14 Postawił garnizony w Edom..; poprzez
wszystkich Edom miał umieścić garnizonów, a wszystko Edomici stał sługi Dawida. ...
/e/e'domites.htm - 9k

Elotu (3 powt)
... Elat; Elotu. e'-łaty lub e'-Loth ( "Elotu" Elat; Ailon (Pwt 2: Cool, Ailath
(2 Krl 16: 6)). Port morski nad Morzem Czerwonym na terytorium Edomu ...
/e/eloth.htm - 9k

Elat (6 powt)
... Elat; Elotu. e'-łaty lub e'-Loth ( "Elotu" Elat; Ailon (Pwt 2: Cool, Ailath
(2 Krl 16: 6)). Port morski nad Morzem Czerwonym na terytorium Edomu ...
/e/elath.htm - 10k

Biblia Concordance
Edom (108 wystąpień)

Genesis 25:30 Ezaw rzekł do Jakuba: "Proszę mnie karmić tym samym czerwonej potrawy, bo jestem głodny." Dlatego nazwano go Edom.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 32: 3 Jakób posły przed sobą do Ezawa, brata swego, do ziemi Seir, do krainy Edomskiej.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 36: 1 Teraz jest to historia pokolenia Ezawa (czyli Edomu).
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 36: 8 Ezaw żył w górach Seir. Ezaw jest Edom.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Rodzaju 36: 9 Jest to historia pokolenia Ezawa, ojca Edomitów w górach Seir:
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

Genesis 36:16 Szef Korach, główny Gaatan, główny Amalek są wodzowie, którzy przyjechali z Elifaza w ziemi Edom; to są synowie Ady.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:17 Są synami Reuel, syna Ezawa chief Nahat, główny Zara, główny Szamma, główny Mizza: są wodzowie, którzy przyszli Rehuelowego w ziemi Edom; Są synami Basematy, żony Ezawa.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:19 Są to potomkowie Ezawa (czyli Edomu), a są ich szefowie.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:21 Diszon, Ezer i Diszan. Są to naczelnicy, którzy przyjechali z Horites, synów Seir w kraju Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:31 Oto królowie, którzy panowali w kraju Edom, zanim jakikolwiek król panował nad synami Izraela.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:32 Bela, syn Beora, królował Edomu. Nazwa jego miasta Dynhaba.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Genesis 36:43 Szef Magdiel i szef Iram. Są to naczelnicy Edomu według ich siedzib w ziemi ich posiadaniu. To jest Ezaw, ojciec Edomitów.
 
Zapisane
 • Kiara
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2458
 • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #3 : Maj 13, 2016, 10:29:05 »

CD......

(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Exodus 15:15 Następnie szefowie Edomu byli przerażeni. Drżące chwyta potężnych mężczyzn Moabu. Wszyscy mieszkańcy Kanaanu stapia się z dala.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Numery 20:14 Mojżesz posły z Kades do króla Edomu, mówiąc: "Tak mówi brat twój Izrael: Ty wiesz o wszystkich trudnościach, które stało się z nami:
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:18 Edom powiedział do niego: "Nie przechodzi przeze mnie, abym nie wyjdzie z mieczem przeciwko tobie."
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:20 On powiedział: "Nie powinno przejść." Edom wyszedł przeciwko niemu wielu ludzi, z silną ręką.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:21 Tak więc chciał Edom pozwolić Izraelowi przejścia przez granice swoje, więc Izrael odwrócił się od niego.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 20:23 I rzekł Pan do Mojżesza i Aarona na górze Hor, nad granicą ziemi Edomskiej, mówiąc:
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 21: 4 podróżowali z góry Hor drogą ku morzu czerwonemu, aby obeszli ziemię Edomską i duszę narodu była bardzo zniechęceni z powodu sposobu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 24:18 Edom w opanowanie będzie. Seir, jego wrogowie, a także powinny być posiadanie, podczas gdy Izrael robi dzielnie.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 33:37 podróżowali z Kadesz i rozbili obóz na górze Hor, na granicy ziemi Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Liczb 34: 3 , wówczas na południe dzielnica będzie od pustyni Sin razem przez strony Edomu, a południe będzie granica od końca sól morska na Wschód;
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Joshua 15: 1 Partia dla pokolenia synów Judy według ich rodzin było granicy Edomu, nawet na pustyni Sin na południe, w najdalszej części południowej.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Joshua 15:21 najdalszego miasta pokolenia synów Judy ku granicy Edomu na południu były Kabzeel, Eder, Jagur,
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Sędziowie 5: 4 . "Jahwe, kiedy wyszedł z Seir, kiedy wyszedł na pole Edom, ziemia się wzruszyła, nieba spadł Tak, chmury spadł wody.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Sędziowie 11:17 następnie Izrael posły do króla Edomu, mówiąc: "Proszę, pozwól mi przejść przez ziemię"; ale król Edomu nie słuchać. W ten sam sposób, wysłał do króla Moabu; ale on nie chciał, a Izrael siedzibą w Kadesz.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Sędziowie 11:18 Potem przeszedł pustynię i obszedł ziemię Edom i ziemi Moabu, a przyszedł od wschodu słońca ziemi Moabu, i położyli się obozem po drugiej stronie Arnon; ale nie mieszczą się w granicy Moabu, bo Arnon jest granicą Moabu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Samuela 14:47 Teraz gdy Saul wziął królestwo nad Izraelem, walczył przeciwko wszystkim jego wrogów z każdej strony, przed Moabu, i przeciwko Ammonitów i Edomu i przeciw królom Soby i z Filistynami a tam, gdzie odwrócił się, położył je na gorsze.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Samuela 06:10 Dawid więc nie przenieść Arkę Pana, aby być z nim w mieście Dawida; ale David przeprowadza ją na bok do domu Obed- Edomu Gietejczyka.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Samuela 06:12 Został on powiedział król Dawid, mówiąc: "Pan pobłogosławił dom Obed- Edomu, i wszystko, co odnosi się do niego z powodu Arki Bożej." David poszedł i przyniósł Arkę Bożą z domu Obed-Edom do miasta Dawidowego z radości.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Samuela 08:12 Narody Edom i Moab, i Ammonitów i Filistynów i Amalekitów i towarów wziął od Hadadezera, syna Rechob, króla Soby.
(BBE RSV NIV)

2 Samuela 08:13 Dawid dostał wielki zaszczyt dla siebie, kiedy wrócił, przez zniszczenie Edomu w Dolinie Soli, w liczbie osiemnastu tysięcy ludzi.
(BBE NIV)

2 Samuela 08:14 Postawił garnizony w Edom; po całej Edom miał umieścić garnizonów, a wszystko Edomici stał sługi Dawida. Pan dał zwycięstwo Dawida gdziekolwiek się udał.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Królów 09:26 Król Salomon flotę statków w Esjon Geber, który znajduje się obok Elotu, nad brzegiem Morza Czerwonego w kraju Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Królów 11: 1 Teraz Król Salomon pokochał też wiele kobiet obcej wraz z córką faraona, kobiety Moabitów, Ammonitów, Edomitów, Sydończyków i Hetytów;
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

1 Królów 11:14 Pan wzbudził przeciwnikiem Salomona, Hadad Edomczyk: był z nasienia królewskiego w Edom.
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Królów 11:15 Bo to stało się, gdy Dawid był w Edom, a Joab, hetman wojska odszedł do pogrzebania zabitych i uderzył wszystkie mężczyzny w Edom
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Królów 11:16 (dla Joaba i całego Izraela pozostał tam sześć miesięcy, dopóki nie odciął wszystkie mężczyzny w Edom);
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Krl 11:25 Był kłopot do Izraela przez cały czasach Salomona. A to szkoda Hadad zrobił: był okrutny dla Izraela, kiedy był władcą Edomu.
(BBE)

1 Królów 22:47 nie było króla w Edomską zastępcą był królem.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Krl 3: 8 Powiedział: "Którędy pójdziemy w górę?" On odpowiedział: "Droga przez pustynię Edomu".
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Krl 3: 9 Więc król izraelski poszedł, a król Judy, i król Edomu; i zrobili obwodzie podróż przez siedem dni. Nie było wody dla wojska, ani dla zwierząt, która im towarzyszyła.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kings 03:12 Jozafat powiedział: "Słowo Pana jest z nim." Więc król izraelski i Jozafat, i król Edomu zszedł do niego.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 3:20 Stało się rano, o godzinie oferując ofiary, że oto przyszedł przez wodę drogi Edomu, a kraj został napełniony wodą.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 3:26 Kiedy król Moabu ujrzał, że walka była zbyt ciężka dla niego, wziął ze sobą siedmiuset ludzi, którzy czerpali miecza, aby przebić się do króla Edomu; ale nie mogli.
(WEB KJV JPS ASV DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 8:20 Za dni jego odstąpił Edom spod ręki Judy i dokonanych króla nad sobą.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 08:21 Wtedy Joram przeszło do Zair, a wszystkie jego rydwany z nim, a on wstał w nocy i uderzył Edomitów, którzy go w otoczeniu, a dowódcy rydwanów; a ludzie uciekli do swoich namiotów.
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Kings 08:22 Więc odstąpił Edom spod ręki Judy do dnia dzisiejszego. Potem zrobił Libny rewoltę w tym samym czasie.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 14: 7 Zabił Edomu w Dolinie Soli dziesięć tysięcy, i wziął Sela przez wojnę, i nazwał jego nazwę Joktheel, do dnia dzisiejszego.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

2 Królów 14:10 Ty rzeczywiście uderzył Edom, a serce zniosła ciebie. Ciesz chwałę niej i pozostać w domu; dla których warto mieszać się do szkód, które należy spaść, nawet ci, i Juda z tobą? "
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Królów 16: 6 w tym czasie Resin, król Aramu odzyskane Elat do Aram, i pojechaliśmy Żydów z Elat; a Edomici przyszedł do Elat, i mieszkał tam aż do dnia dzisiejszego.
(Root w JPS BBE RSV NIV)

1 Kronik 01:43 A oto królowie, którzy panowali w kraju Edom, zanim zrezygnował żadnego króla nad synami Izraela: Bela, syn Beora; a imię jego Dynhaba.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 01:51 umarł Hadad. Szefowie Edomu byli: naczelnik Timna, główny Aliah, główny Jetheth,
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 01:54 Szef Magdiel, główny Iram. Są to naczelnicy Edomu.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 18:11 Te również nie król Dawid poświęcić Panu, ze srebra i złota, które nosił od wszystkich narodów; z Edomu, a od Moabu, od Ammonitów i od Filistynów, i od Amalekitów.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

1 Kronik 18:12 Ponadto Abisaj syn Serui uderzył z Edomitów w Dolinie Soli osiemnaście tysięcy.
(Root w WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

1 Kronik 18:13 włożył garnizony w Edom;a wszystko Edomici stał sługi Dawida. Pan dał zwycięstwo Dawida gdziekolwiek się udał. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 8:17 Następnie udał się Salomon Esjon Geber oraz Elotu, nad brzegiem morza w kraju Edomu . (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 20: 2 I doszli do Jozafata z wiadomością, mówiąc wielką armię rusza na was z Edomu przez morze; a teraz są one w Hazazon-Tamar (która jest En-Gedi). (BBE RSV NIV)

2 Kronik 21: 8 Za jego czasów Edom zbuntował spod ręki Judy, i uczynił króla nad sobą. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 21:10 Tak Edom zbuntował spod ręki Judy do tej pory: po czym zrobił Libny bunt jednocześnie spod jego ręki, bo opuścili Pana, Boga swych ojców. (WEB KJV JPS ASV BBE Dby WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 25:19 Mówisz Oto masz uderzył Edom ; a serce unosi cię pochwalić: przestrzegać teraz w domu; Dlatego należy mieszać do bólu, że trzeba upaść, nawet ty, i Juda z tobą? (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

2 Kronik 25:20 Ale Amaziah nie słyszą; bo było Boga, aby mógł dostarczyć je w ręce nieprzyjaciół ich, ponieważ szukali po bogów Edomu . (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Ps 59:17 do ciebie, O moich sił, będę śpiewać: Bóg jest moim wysoka wieża, Boga mojego miłosierdzia. Psalm 60 Dla Głównego Muzyk; "ustawiony na" Suzie Eduth. Michtam Dawida, uczyć; a kiedy starał się z Aram-Naharaim iz Aram-Coby, a Joab wrócił, uderzył z Edomu w Dolinie Soli dwanaście tysięcy. (ASV)

Psalm 60: 1 dla głównego muzykiem. Do melodii "The Lily Przymierza". Wiersz nauczanie przez Dawida, gdy walczył z Aram Naharaim iz Aram Coby i Joaba wrócił i zabił dwanaście tysięcy z Edomu w Dolinie Soli. Boże, Ty nas odrzucone. Złamałeś nas w dół. Byłaś wściekła. Przywracanie nas ponownie. (WEB BBE DBY WBS YLT RSV NIV)

Psalm 60: 8 Moab jest moją umywalka. Rzucę moje buty na Edom . Krzyczę w triumfie nad Philistia. " (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 60: 9 Kto przyniesie mi do silnego miasta? Kto doprowadził mnie do Edomu ? (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 83: 6 Namioty Edomu i Ismaelitom; Moab, a Hagrites; (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 108: 9 Moab jest mój pot mycia. Będę wrzucić moje sandały na Edom . Będę krzyczeć nad Philistia. " (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 108: 10 Któż mię do miasta warownego? Kto doprowadził mnie do Edomu ? (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Psalm 137: 7 Pamiętaj, Panie, przeciw synom Edomu , dzień w Jerozolimie; który powiedział: "Raze to! Raze go aż do jej powstania!" (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS NIV)

Izajasz 11:14 Będą lecieć w dół na ramionach Filistynów na zachodzie. Wspólnie będą grabić dzieci wschodzie. Będą one rozszerzyć swoją władzę nad Edom i Moab i Ammonici będą ich przestrzegać. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Izajasz 21:11 Słowo o Edomu . Jakiś głos przychodzi do mnie z Seir, stróż, jak daleko już jest noc? ile już jest noc? (BBE NAS)

Izajasza 34: 5 Dla mojego miecza wypił jego wypełnienia na niebie. Oto przyjdzie Edom w dół, a na ludzi w moim przekleństwem, do wyroku.
(WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Izajasz 34: 6 Miecz Jahwe jest wypełnione krwią. Jest pokryte tłuszczem, krwią jagniąt i kozłów, tłuszczem nerek baranich; bo Pan ofiarę w Bosry i wielką klęskę w kraju Edomu.
(WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Izajasza 34: 9 i strumienie '' Edomu obrócą się w smołę, a proch jej w siarkę, a ich ziemia staje płonącej smoły.
(ASV RSV NIV)

Izajasz 34:11 Ale ptaki nieużytków będą miały swoje miejsce tam; będzie to dziedzictwo dla bąka i kruka, a zostanie on zmierzyć się z linii i wagi jako nieużytki.
(Patrz NIV)

Izajasza 63: 1 Kim jest ten, który przychodzi z Edomu, z barwionych odzieży z Bosry? Ten, który jest wspaniały w swej odzieży, maszerując w wielkości mocy swojej? "To ja mówię sprawiedliwość, dostateczny do wybawienia."
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Jeremiasza 09:26 Egipt, i Juda, a Edom, a synowie Ammona i Moab, i wszystko, co mają kąciki włosy obcięte, którzy mieszkają na puszczy; dla wszystkich narodów są nieobrzezanych, a cały dom Izraela są opornych serc.
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Jeremiasza 25:21 Edom i Moab, a synowie Ammona;
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Jeremiasza 27: 3 i wysyłać je do króla Edomu, do króla Moabu, i do króla Ammonitów, i do króla Tyru i do króla Sydonu, przez rękę posłów którzy przyjeżdżają do Jerozolimy, do Sedecjasza, króla Judy;
(WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Ezechiel 35:15 Jak radował nad dziedzictwem domu Izraela, ponieważ był opuszczony, więc zrobię wam: będziecie pustynię, góry Seir, a wszystko Edom , nawet to wszystko; I poznają, że Ja jestem Pan. (WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Ezechiela 36: 5 Dlatego tak mówi Pan: Z pewnością w ogniu mojej zazdrości ja wypowiedziane przeciwko reszcie narodów i wbrew wszelkim Edomu , które mianowanego moją ziemię sobie na posiadanie z radości całego serca ze pomimo duszy, by go wyrzucić na zdobycz. (WEB JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Daniel 11:41 Potem przyciągnie do ziemi ozdobnej, a wiele krajów zostaje obalony; ale powinny one być dostarczane z jego ręki: Edom . i Moab, i szef Ammonitów (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV)

Joel 3:19 Egipt będzie na spustoszenie, a Edom będzie pustynię obróci dla gwałtu synom Judy, gdyż krew niewinną przelewali w ich ziemi. (WEB KJV JPS ASV BBE DBY WBS YLT NAS RSV NIV )
Podtematy

Edom

Edom: A Nazwa Ezawa, prawdopodobnie ze względu na jego zaspokajane z czerwonymi włosami

Edom: a Nazwa grunty zajęte przez potomków Ezawa: Postacie z wrogami Syjonu

Edom: a Nazwa grunty zajęte przez potomków Ezawa: znany z Mędrców

Edom: a Nazwa grunty zajęte przez potomków Ezawa: Prophecies chodzi

Edom: a Nazwa grunty zajęte przez potomków Ezawa: Grzechy

Edom: a Nazwa grunty zajęte przez potomków Ezawa puszczy

Edom: To Rozszerzona z Elanitic zatoką Morza Czerwonego, i był nazywany także Idumea
Zobacz też

Obed-Edom (16 powt)

Edom (2) Wystąpienia

O'bed-e'dom (14 powt)

Teman (12 powt)

Dukes (14 powt)

Obededom (15 powt)

E'domites (13 wystąpień)

Elotu (3 powt)

Elat (6 powt)

Edomici (22 wystąpień)

Duke (14 powt)

Gat (10 powt)

Chiefs (227 wystąpień)

Uz (8 powt)

Na południe (42 powt)

Victory (71 powt)

Radując (90 powt)

Joram (27 powt)

Sól (45 powt)

Pomogły (64 wystąpień)

Ezaw (89 powt)

Odmówili (89 wystąpień)

Zdanie (53 powt)

Wybrzeże (70 powt)

Występki (64 wystąpień)

Amaziah (41 powt)

Wykwalifikowani (5) Wystąpienia

62 (1 Występowanie)
Spinki do mankietów
Biblia Zgodność • Bible Dictionary • Bible Encyclopedia • Miejscowe Biblii • Biblia Thesuarus

http://biblehub.com/topical/e/edom.htm


https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=http://biblehub.com/topical/e/edom.htm&prev=search
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 10:31:03 wysłane przez Kiara »
Zapisane
 • Kiara
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2458
 • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #4 : Maj 13, 2016, 12:07:14 »

EDOM...... ziemie heroda Wielkiego i Marii Magdaleny... zapisane jej TESTAMENTEM PRZEZ OJCA HERODA WIELKIEGO.

http://www.bibleplaces.com/edom/

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.bibleplaces.com/edom/&prev=search
Zapisane
 • Kiara
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2458
 • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #5 : Maj 13, 2016, 15:42:09 »

[Syria-Palestine główna]    Inne królestwa i miasta:
Edomici    [kluczowe Króli]
[Dołącz do nas]                [Ogólna mapa witryny]       

Musimy cię

 

streszczenie
 

▪ Origin
▪ Lokalizacja
▪ Firma i handlu
▪ Religia
▪ Historia
▪ Archeologia
▪ Bibliografia
   Wadi Zered, granicznym
między Moabu i Edomu    

 

pochodzenie

 
dom e (lub hebrajski : אֱדוֹם Edom "czerwone lub czerwone", w Syryjski: ܐ ܕ ܘ ܡ w języku greckim : "lδουμαία Idoumaía w języku łacińskim: Idumaea lub Idumea lub Edomu) była nazwa nadana Ezawa w Tanach ( albo Biblia hebrajska), a naród, nieistniejącego już, kto był w dół. Region z dużą ilością czerwonego piaskowca, skutkowałoby nazwą "Edom?". Inny wariant pochodzenia tej nazwy pochodzi Ezaw, pierworodny bliźniaków z Izaaka i Rebeki, urodzonych pokryta czerwoną polaru. Wreszcie, zgodnie z inną etymologię, Ezaw otrzymałby ten przydomek po sprzedaży jego pierworództwo przeciwko danie z czerwonej soczewicy. Wśród Asyryjczyków , Edomici jego mianowany Udumi i są czasami nazywane Edomici w tekstach grecko-rzymskich.
 

lokalizacja

 
T o jest obecny ziemia Izraela. Edomici mówił język semicki. Byli plemienny grupa żyjących na pustyni Negew i Araby Valley, która jest obecnie południowa Martwe morze i sąsiednie Jordan. Zajęli regionu leżącego na południe od Morza Martwego do brzegów Zatoki Akaba. Specjaliści zgadzają się, że Edomici przyszedł zająć miejsce dalej na południe od Petra od pierwszego tysiąclecia. Jednak niewiele wiemy o ich zajęciu miasta. Zajęli także szczyty Umm el Biyara gdzie znaleziono szczątki domów i czołgów z okresu od VII wieku pne narodu Edomskiego wiadomo, że istniał w IX wieku pne, Biblia przed daty jego istnienia wieków. Jednak ostatnie dowody archeologiczne pokazuje ślady Edomitów w XIII wieku pne, ale problem pozostaje kontrowersyjne. Naród przestał istnieć jako państwo z żydowsko-rzymskiej wojen. To był historyczny wróg Izraela z Moab i Ammon . Kilka fragmentów Starego Testamentu potwierdzają upartego nienawiści między tymi dwoma narodami (II Królów, II Księga Kronik, Psalmy CXXXVII, Obadyjasz Jeremiasza).
 

[Kliknij aby powiększyć obrazek]
 

Edomici groby przy wejściu do Petra

Trade Company

 
T on lista królów Edomu wymienionych w Księdze Rodzaju sugeruje, że jest to więcej niż konfederacją każdy książąt panujących nad ich miasta jako linii monarchów w sobie. Niewiele wiemy o Edomitów, ale opuścili wspomnienie niewojenne ludzi, znanych ze swej mądrości, której głównym przedmiotem działalności była produkcja jakości tkanin i ceramiki. Mieli także pewną kontrolę w obróbce metali. Królestwo Edomu zwrócił dużo jego utrzymania karawan handlowych między Egipcie , na Bliskim Wschodzie, w Mezopotamii , Arabii i na trasie kadzenia. Jest również zaświadcza się, że szlaki handlu morskiego aż do Indii, opuścił port Esjon-Geber.

Edomici prawdopodobnie również eksportowane sól i balsamea balsam (drzewa i krzewy pochodzące z obszaru Morza Martwego) wykorzystywane do perfum i kadzidła świątyń starożytnego świata. Najbardziej znanym zabytkiem pozostawione przez ten lud jest twierdza Sela. Słowo hebrajskie "Sela lub Selah" oznacza "kamień" i odnosi się w Biblii (II Królów, XIV, 7; Iz XVI, 1) twierdza Edomczyk że historycy od dawna uznaje miejsce Petra gdzie Bosra (lub Bostra, na południu Syrii, stolica regionu Chauranu). Eksperci są teraz jednomyślni wesz Sela zlokalizować dalej na północ, około 10 km. Na południe od Tafila.
 

[Kliknij aby powiększyć obrazek]
 

Edomici grobów na drodze do Petry.

religia

 
T on charakter Edomczyków religia jest w dużej mierze nieznane. Podobnie jak jego bliskich krewnych innych królestwach Lewantyńskim Semitów czcili bogów, takich jak El, Baal i lokalna bogini Athirat (lub Aszery). Wiemy, że od VIII wieku pne, Edomici narodowego imienia Bożego, JRD (QoS lub Qaush lub QoS qaus lub Kaush lub KO). Jest możliwe, że kobieta bogini Astarte być może, był obiektem kultu, a Sin Bóg (lub Sin) z Harran (lub Carrahes lub Karrami). Odwołanie do kultowego Edomczyk pojawia się w Drugiej Księdze Kronik 14 wersecie 25, ale ten skład jest późno, a autor tego tekstu był na pewno trochę wiedzy o religiach praktykowany dwa wieki temu.

Bóg Kaus (QoS lub Qaush lub QoS qaus lub Kaush lub KO), pojawia się w tekstach zarówno Edomici i Asyryjczyków . Był głównym Edomczyk bóstwem. Nazwa jego małżonka nie jest znane. Choć Tanach (Biblia Hebrajska lub) potępia bogom narodów Moabicki i amonit sąsiadów, Bóg Kaus nie pojawia się jako takie. W królestwie cieszył oficjalny status i jest obecny jako element imion. Tak więc wydaje się w nazwach Królów i zwrotów takich jak "Błogosławię Cię kaus" zawarte w korespondencji administracyjnej szóstego wieku pne Znamy kilka uszczelnienia należące do Księży JRD i co najmniej jedna uszczelka potwierdzające kult Baala. VIII wieku pne w okresie perskim Achemenidów , nazwa pojawia się w pięćdziesięciu Kaus imion na tabliczkach glinianych, fok i ostraca w Tanach (Biblii Hebrajskiej lub). Kult kaus dominował aż do ówczesnego Persji .

W rzeczywistości Kaus był Bóg z północnej Arabii. Przed pojawieniem się królestwa Edomu, że pojawiły się już w XIII wieku, w wykazie nazw Egipski klany Beduinów Shasous (lub Shasus, Beduin Pierwszy znajduje się w Transjordanii, które następnie są wymieniane jako Południowej Palestyny ). Kaus jest bogiem wojny i burzy. Jego rosnąca popularność w Edom wydaje się pokrywać z pojawieniem Królestwa Edomczyk w ósmym wieku. Warunki wprowadzenia kultu w kraju są dobrze znane. Według W.Porter Beniamina, jego kult jako krajowy bóstwa zostały wykorzystane do konsolidacji politycznej organizacji państwa Edomczyk w populacji złożonej z niezależnych klanów. Odtąd Persji , odniesienia do JRD są jeszcze bardziej liczne. Eksperci podkreślają, pewną bliskość między nim a Izraelita Boga Jahwe. Ten ostatni jest opisane jako pochodzące od Edom, Paran lub Temanu. Ta bliskość wyjaśnia non potępienie kaus przez Tanach (Biblii Hebrajskiej lub). W trzecim wieku, został nawet wspomniany w literaturze rabinackiej.
 

Historia .......

 
T on Edomici lub Edomici są potomkowie Ezawa, brata bliźniaka Jakuba , grand-syn Abraham . Jakuba spłodził Izraelitów po Bogu (Rodzaju 35:10) i przemianowany na "Izrael". Tak więc Ezaw był założycielem narodu izraelskiego. Około 1300 roku pne, osiedlili się w południowej części Morza Martwego. Dokumenty Egipcjanie z końca XIII i na początku XII wieku wspominając o ich istnieniu. Wydaje się, że były one związane z Shasous (lub Shasus, Beduina najpierw umieszczony w Transjordanii, które następnie są wymieniane jako Południowej Palestyny) i Shutu, koczownicze Raiders wzmianka w źródłach egipskich . List od pisarza egipskiego z XIX dynastii znaleziony w twierdzy Wadi Tumilat (Delta Nilu), pochodzący z czasów panowania faraona Merenptah (lub Merenptaha, 1213-1203), donosi krążenie nomadów " Shasous pokolenia Edom ".

 
Kliknij na wybrane miasto lub region


Kraj pochodzenia Edomczyków według Tanach (Biblii Hebrajskiej lub) rozciągało się od Półwyspu Synaj do miasta Kadesz-Barnea (South starożytnego Izraela). Na południu dotarł Eilat (od Morza Czerwonego, Zatoki Akaba), który port Edomu. Na północy terytorium Edomu wzruszony, że z Moabu i Judy . Granica między Moabu i Edom był Wadi Zered. W starożytnej stolicy Edom był Bozrah (Bozrah lub Botzrah lub w języku hebrajskim : בצרה) w południowej Jordanii dziś, na południowy wschód od Morza Martwego. Królewskości Edomu, przynajmniej na początku, nie był dziedziczny.

Kroniki wspomnieć zarówno serię Królów i Książąt szefów (lub). Nazwy Edomici Królów wymienionych w Tanach (Biblii Hebrajskiej OR): Bela, Jobab Chuszam, Hadad, Samla Saula, Baal-Hanan Hadad, są uważane przez wielu badaczy za wątpliwe i prawdopodobnie wynikają z pomylenia Edomici i nazwy Aramejczycy . Rzeczywiście, wiele z tych nazw są Syryjczycy i żaden zawiera nazwę narodowego bóstwa Edomitów, JRD (QoS lub Qaush lub QoS qaus lub Kaush lub Kos), dobrze potwierdzone element epigrafice asyryjskiej szczególności.

Pierwszy cytuje Tory (Księga Rodzaju 36) jest Bela ben Beor (W języku hebrajskim : בלע). "Syn Bela Beor" Jego daty jego panowania, a jego następcy nie są znane, ale cały okres istnienia królestwa Edomu trwała podobno około 150 lat, aż do jej podboju przez króla Dawida ( 1010-970). Panował w Edom, zanim więc nie jest królów Izraela . Był rodem z Dynhaba. Jego następcą został (Rodzaju 36:33) przez Jobab ben Zary (W języku hebrajskim : יובב) "Jobab syna Zare", który został od niego Bozrah (Bosry lub Botzrah lub w języku hebrajskim : בצרה). Chociaż Adam Clarke utrzymuje się na inną pozycję, wiele znaczących bibliści identyfikować z Jobab biblijne postaci Hioba. David J.Gibson zawiera szczegółowy obronie tej teorii, w oparciu o wiele pism Księgi Hioba, nazw osobowych, geografii, zawodów i jego współczesnych.

Jego następcą został (Rodzaju 36:34 31-43) przez Chuszam który jest wymieniony jako "krainy Temanitów", które mogą odnosić się do klanu Edomczyk Teman (W języku hebrajskim : תמין). Jego następcą został (Rodzaju 36:35; 1 Kronik 01:46) przez Hadad ben Bedada (W języku hebrajskim : חדד "ostrość") "Hadad, syn Bedada". On jest opisany jako że przeniósł stolicę do Edomu Hawid (Jego lokalizacja nie jest znana, ale prawdopodobnie było to, co jest teraz południowym Izraelu i Jordanii), a on pobił Madianici (Tribe zainstalowany na wschód od Jordanu między morza Martwego iw górę półwyspu Synaj na południe) od Moabu . Jego następcą został (Rodzaju 36:36) przez Samla z Masrekah nie zlokalizowanej. Jego następcą został (Rodzaju 36:37) Saula (Sha'ul lub lub lub Šā'ûl Szaul hebr שאול "Desire"). On jest opisany jako "Rechobot rzeki" (lub Rehovot, hebrajski : רְחוֹבוֹת), których lokalizacja jest wciąż dyskutowane. Może rzeka Zered (lub Wadi al-Hasa). To był chyba mu król Edomu, który odmówił synowie Izraela , aby przejść przez jego ziemię w drodze do Kanaanu . On stworzył pierwszy konflikt między dwoma narodami, choć nie zaatakuje Izraelitów, ale on gotów oprzeć się agresji od nich.


 

ceramiki Edomczyk znaleźć pod adresem
W Haẕeva - Izrael


Jego następcą został (Rodzaju 36:38) przez Balanan ben Achborowy (lub Baal Hanan w języku hebrajskim : בָּעַל חָנָן "Baal jest miłosierny") "Baal-Hanan syn Achborowy". Był synem Achborowy i Mehetabel córką Matredy i wnuczka Mezahaba (lub Me-Zahab). Należy pamiętać, że istnieją dwa ludzie z tą nazwą w Tanach (Biblii Hebrajskiej lub). Jest on również wymieniony w wykazie Królów w pierwszej Księdze Kronik, gdzie znajduje się również drugi mężczyzna nazwy, z miasta Gederu. Nie znamy nazwy swojego rodzinnego miasta. Z tego powodu, Joseph Marquart (lub Josef Markwart) zakłada, że "syn Achborowy" jest duplikatem "syn Beorowego" (Rodzaju 36:32) i Baal-Hanan w oryginalnym tekście podano jako imię ojca następny król Hadad. W pierwszej Księdze Kronik, jest opisany jako odpowiedzialny króla Dawida (1010-970), pielęgnacji drzew oliwnych i jawory.
cd...
Zapisane
 • Kiara
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2458
 • Zobacz profil
Odp: HEROD WIELKI.
« Odpowiedz #6 : Maj 13, 2016, 15:42:52 »


cd....


Został on zastąpiony przez Hadad (lub Hadar, w języku hebrajskim: חדד "ostrość"). Panował z Pau (lub PAI), że niektórzy bibliści zidentyfikować jako miasto egipskiej . W starożytnych źródeł w regionie i Tanach, nic nie jest zapisywane na Edomczyków aż do ich porażki w King Hebrajczyków , Saula (1030-1010) pod koniec swego panowania. Jego następca, król Dawid i jego bratanek Joab ogólne a także pokonać Edomici w "dolinie soli", prawdopodobnie w pobliżu Morza Martwego. Hadad uciekł i uciekł do Egiptu . Po śmierci Dawida , starał się wrócić i podsycana bunt przeciwko Izraelitom , ale nie udało mu się w Syrii. Od tego czasu królestwo Edomu pozostawał wasalem Izraela i Edomici stał się stałym wrogiem.

David szuka szefa rządu Edomczyk gubernatora (lub prefekta lub głowy lub księcia) Izraelitów . Pierwszym z nich był z pewnością Tamna (lub Tamna). Ta forma rządu wydaje się nadal w okresie panowania jego następcy, Salomona (970-931). Po schizmie z Hebrajczyków , kiedy kraj został podzielony na dwa królestwa, Izraela i Judy , a Edom stała zależna Królestwa Judy i długo pozostawał ich królów wasali. W czasie jednej z nich, Jozafat (lub Jozafat, 870-845), Tanach wspomina króla Edomu, ale to chyba Izraelita mianowany przez króla Judy . Stwierdza również, że mieszkańcy góry Seir najechali Judeę , wspomagany przez Królestwo Moab i Ammon i najeźdźców po czym zwrócił się o siebie, a wszystkie zostały zniszczone przez Jozafata w dolinie, która nosi jego imię. Edom, jednak kontynuował swoją walkę o jego uwolnienie. Około 845 koalicji z innych plemion arabskich, Edomici splądrowali pałac Jerozolimy i zbuntował się przeciw królowi Judy następujące, Joram (lub Joram, 851-843), ale również mata.

Później król Judy Amazjasza (lub Amaziah, 802-776) zaatakował Edomitami. Słowo hebrajskie "Sela lub Selah" oznacza "kamień" i odnosi się do twierdzy Edomczyk który od dawna utożsamiana z miasta Petra . Amazjasza zdobyli twierdzę. Zrobił 10.000 więźniów, rzucił swoich ludzi żyje ze szczytu góry. Jednak Sela chwytania Amazjasza nigdy całkowicie nie dał mu kontrolę nad Edomu. W tym czasie, Sela był głównym bastionem Edomu i Eilat i Esjon-Geber swoich portów morskich. Ku 735, że uwolnił się od izraelskiego okiem, tylko podlega że z Asyryjczyków , silny New Empire regionu.

Edom jest wymieniony w napisach klinowych asyryjskich jak "Udumi" lub "Udumu". Cztery jego "Królów" (lub szefów lub Książąt) znane są z tego samego źródła: Aiarammu (około 740). Jest to nazwa asyryjski , Edomczyk jego nazwisko nie jest znane. Był współczesny cesarza Tiglath Pileser III (745-727) Kaus-Malaka (lub Qôsmalka), a także współczesny Tiglath Pileser III , w którym wylał hołd sam czas, że król Judy , Achaza (742 -726). Jego nazwa oznacza "[Bóg] Kaus is King" czy "Kaus królować" Malik Rammu (lub Melek Ram do 700), który był współczesnym Sennacheryba (705-681), w którym przelewa hołd wzdłuż król Judy , Ezechiasza (lub Ezechiasza, 726-697) Kaus-Gabri (lub Geber lub Qôsgabar Kaus, około 680). Jego nazwa oznacza "[Bóg] Kaus jest potężny." Jest on wymieniony w kronikach Asarhaddona (lub Asarhaddona, 681-669) do 673-672, wraz z królem Judy , Manassesa (lub Manassesa lub Menasheh, 697-642). Jest on również wymieniony w pierwszej kampanii Assurbanipal (669-631 lub 626) w stosunku do Egiptu w 667. Znany jest również przez foki znalezione w Umm el-Biyara i Babilonu .

Edomici pozostanie wasalami Asyryjczyków do ich upadku przed inwazją z Neo-Babilończyków z Nabopolassara (626-605). W 586, Edomici brał udział w inwazji na Jerozolimie i masakry Żydów, prowadzone przez króla babilońskiego Nabuchodonozora II (Nabu-lub-Kudur Ousour lub Nabuchodonozora, 605-562). W Judejczycy brane pod wygnaniu w Babilonie , Edomici zostało zatwierdzone przez Babilończyków osiedlać się w rejonie Hebronu i porzucili swoje byłe terytorium, w tym miejscu Petra na korzyść Nabatejczyków . Z tego powodu prorocy gwałtownie potępił Edom. Chociaż Edomici kontrolowane ziemie na wschodzie i południu Morza Martwego, został znienawidzony przez swych ludzi Izraelitów. Według Tory, zgromadzenie nie może otrzymać potomstwo małżeństwa między Izraelity i Edomczyk do czwartego pokolenia. Ustawa ta była przedmiotem kontrowersji między Szimon ben Yohai, który mówi, że stosuje się jedynie do męskich potomków i innych talmudystów, którzy twierdzą, że kobiety potomkowie są również wyłączone.

Królestwo nie trzeba było długo trzymał swobodę działania, do 550 roku została zredukowana do rangi prowincji przez Babilończyków , ale rozwijała się w tym kraju, gdy był świeżo zainstalowany i był nazywany przez Greków i Rzymian "Idumaea" lub "Idumea" (Edomczyk), przez ponad cztery wieki. Podczas rewolty Machabeuszy (lub Machabeuszy) wobec 165 pne, z czasów królestwa Seleucydów , Juda Machabeusz (Arcykapłana Żydów, 165-160) walczyli i odnosi się do Walnego Seleucid mianowany Gorgiasz (lub Gor 'ji-jak V.160) w służbie króla Seleucid , Antioch IV Epifanes (175-164) jako "gubernator Idumaea". Nadal nie wiem, czy dziś Gorgiasz był greckim lub zhellenizowane Edomczyk.


 

Tabletka klinowym na nagranie
Umowa pomiędzy dwoma Syryjczyków i Edomczyk -
Quas-Shama.

Niektórzy badacze twierdzą, że odniesienie do Idumaea przez Judy Machabeusza (165-160) jest błędem, bo przejął ich terytoria bardzo szybko, około 163. Po podbojach Hasmonean (lub Hasmonean) i Arcykapłana Etnarcha od Judy , John Hyrcanus i (134-104), Edomitów / Edomici były stonowane i judaizm przez nowe władze, najwyraźniej pod przymusem. Zostały one następnie włączone do narodu żydowskiego, a konwersja wydaje się być w końcu szczery.

Strabon (Geograf grecki , V.23 V.63 BC-AD) pisał w czasach Chrystusa, Edomitów uważał Nabatejczycy pochodzenia, stanowili większość ludności Zachodniej Judei , gdzie mieszały się z Judejczyków i przyjęła ich zwyczaje. Zabrali się oficjalnie z Antypater I , Wojewody i Regent i prokuratorem Judei Judei 47-43, pochodzenie Edomczyk i założył dynastii Heroda , który rządził w regionie aż 92 naszej ery, koniec panowanie Herod Agryppa II (król Żydów w Judei , 54-92).

Za panowania Heroda Wielkiego (Tetrarchą Judei 41-40, król Judei 40-37 i Król Izraela 37-4) został wyznaczony przez szereg Edom Gubernatorów, które obejmowały: jego brat Joseph ben Antypatra (43-35 pne) i brat-in-law Costobar (lub Costobarus, 35-30 pne). Podczas wojna żydowska (66-70 ne), przed oblężenia Jerozolimy przez Rzymian, 20.000 Edomici pod przewodnictwem Johna, Symeon, Pinchas i Jakuba, by przyłączył się do Żydów, by walczyć z Rzymianami, dla zelotów (grupowanie religijnych judaizmu), którzy byli oblężonych w świątyni. Po tej dacie, teksty nie zdobyć więcej różnic między Żydami i Edomitów, którzy nie są już wymienione w historii, choć obszar geograficzny "Idumea" nadal istniały w momencie St Jerome (w języku łacińskim Euzebiusza Sophronius Hieronymus w języku greckim : Ευσέβιος Σωφρόνιος Ιερώνυμος, znany również jako Jerome Stridonensis, 347-420) był chrześcijaninem apologetą, najlepiej znany tłumaczeniu Wulgaty, popularnej łacińskiej edycji Biblii.
 

archeologia

 
T on wykopaliska w południowej Jordanii odkryli dziesiątki stron pochodzących z VI i VII wieku pne, które są obecnie przypisane przez ekspertów Edomitów. W nowoczesnym mieście Buseirah który jest często utożsamiany z Bosry (Bosry lub Botzrah lub w języku hebrajskim : בצרה) Biblii w południowej Jordanii dzisiaj, na południowy wschód od Morza Martwego. Był to prawdopodobnie kapitał Edomczyk. Jednak większość stron są Edomici małe wioski, farmy lub naczepy witryn. Zazwyczaj są one związane z Edomczyków poprzez znalezionego ceramiki i ceramiki zostały wyprodukowane w południowej Jordanii i Negev.

[Kliknij aby powiększyć obrazek]
 

Inne groby dla Edomczyków

Przez ponad sto lat, specjalizuje się w archeologów Bliskiego Wschodu twierdzą, że nie ma dowodów na istnienie zorganizowanej stanu społeczeństwa Edomczyk lat przed 800 lub 700 pne, to nawet pierwsze Uważa się, że Edom nie istnieje w ogóle. Teoria ta została wyprzedza bo jedynym dowodem pochodzi z Biblii, a ich awaryjność nie może być traktowana jako źródło historyczne. Jednak niedawno projekt i wykopaliska archeologiczne, jak te w UCSD (University of California, San Diego), 2004-2003, wykonane w Khirbat an-Nahas i część Jabal Hamrat Fidan Jordanii rzucają nowe światło na historię Edomu.

Stwierdzono, przedmiotów i dowodów na istnienie państwa i społeczeństwa zorganizowanego w X wieku pne, chociaż w pewnym stopniu fakt, że miejsca te odzwierciedlają stan Edomczyk wszystko jest nadal przedmiotem dyskusji , Thomas E.Lévy, wśród innych badaczy, znajdując się w swoich badaniach na miejscu Edomczyk An-Nahas, Edomczyk był zurbanizowany i wyrafinowany społeczeństwo w ​​XI wieku pne (data pierwszego izraelskiego monarchii, zgodnie z Biblia), a nawet miał swoje własne prace miedzi. Testy radiowęglowych w miejscu potwierdziły, że jej obszary przemysłowe są z XI i X wieku pne.
 

bibliografia

 
F lub dalsze szczegóły dotyczące Królestwa zobaczyć prace:

John R.Bartlett:
- - Edom i Edomici, JSOT, Sheffield 1989.
Piotr Bieńkowski:
- Wcześnie Edom i Moab: Początek epoki żelaza w południowej Jordanii, JR Collis: Muzea i galerie narodowe na Merseyside, Sheffield, 1992.
Pierre Bordreuil:
- Eine Geschichte mit Lange Gemeinsame Izraela, P: 22, Umwelt und Welt der Bibel, Heft 7, 1. Quartal 1978.
Trevor Bryce:
- The Routledge Handbook of ludów i miejsc starożytnej Azji Zachodniej: Od wczesnej epoki brązu do upadku imperium perskiego, Routledge, London, New York, 2009.
- Starożytna Syria: Historia trzy tysiące lat, Oxford University Press, New York, 2014.
Jason i Joel C.Dykehouse S.Burnett:
- To zabytkowy rekonstrukcja Edomczyk traktatowej zdrady w VI wieku pne na podstawie danych biblijnych, epigraficznych i archeologicznych, Baylor University, Department of Religion, 2008.
Ralph Earle:
- Komentarz Adama Clarke'a na Biblii, Baker Book House, Grand Rapids, 1967 1977.
Robert Gordis:
- Edom, Izrael i Amos: nierozpoznany źródłem dla historii Edomczyk, Dropsie University, Philadelphia, 1979.
Richard Gottheil:
- Edom Edom, Encyklopedia żydowskich, Funk i Wagnalls, 1901/06.
Richard John Hawes:
- Judy i Edomici: dochodzenie w sprawie działalności Edomczyk w Negev na koniec Iron II, University of Sheffield, Wydział Nauk Biblijnych, 2009/2010.
Charles-François Jean ::
- W kraju Edom i Moab w starożytności: rolnictwie i przemyśle, Etnografii 45, 1947-1950.
Arie Kasher:
- Żydzi, Idumaeans i starożytni Arabowie: Relacje Żydów w Ziemi Izraela z narodami granicy i na pustyni podczas hellenistycznego i rzymskiego epoki (332 pne-70 ne), JCB Mohr, Tübingen 1988.
Horst Klengel ::
- Syria, 3000 do 300 BC: Podręcznik historii politycznej, Akademie Verlag, Berlin, 1992.
Manfred Lindner:
- Die Edomiter w Südjordanien, s: 57-58, Umwelt und Welt der Bibel, Heft 7, 1. Quartal 1978.
Joseph Marquart (lub Josef Markwart)
- Fundamente Israelitischer Judischer und Geschichte, Dieterich, Göttingen, 1896.
Benjamin W.Porter:
- Autorytet, Polity i epoki żelaza słabymi cnotami elity w Edomu (Jordania), s: 373-395, Oxford Journal of Archaeology 23, nr 4, 2004.
John i David FASawyer JAClines:
- Midian, Moab i Edom: Historia i archeologia późnej epoki brązu i żelaza Jordanii i północno-zachodniej Arabii, JSOT Prasowej, Sheffield, 1983.
Margreet L.Steiner i Ann E.Killebrew:
- The Oxford Handbook of archeologii Bliskiego Wschodu: c. 8000-332 pne, Oxford University Press, Oxford, 2014.
Juan Manuel Tebes:
- Ty `nie powinien brzydzić Edomitą, bo jest twoim bratem: Tradycja Ezawa i genealogie Edomczyk z antropologicznego punktu widzenia, The Journal of hebrajskiego Pisma 6, 2006.
Max Van Berchem:
- W krainie Moabu i Edomu, Paryż, 1909.
Charlotte M.Whiting:
- Złożoność i różnorodność w późnej epoce żelaza południowego Lewantu: The badań archeologii "Edomczyk 'i dyskursu naukowego, Archaeopress, Oxford 2007.
Neal D.Williams:
- Katalog i bibliografia Moabicki, Ammonite i napisami Edomczyk, Dallas Theological Seminary, Dallas, 1980.
Mary LTWitter:
- Edom und die ganze Edomiter ihre Geschichte gemäß dem Zeugnis der heiligen Schrift, Bohmeier-Verlag, Leipzig, 2005.

 
[Początek strony]
[Syria-Palestine główna]    Prawa autorskie © Antikforever.com

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=fr&u=http://antikforever.com/Syrie-Palestine/Divers/edomite.htm&prev=search

http://antikforever.com/Syrie-Palestine/Divers/edomite.htm
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 15:45:59 wysłane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

unlimitedstreetwarriors cashlfie realbestplaymta asdfas naszemaluchy