Strony: [1]

Zapachy , smaki i inne zmysly....

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Zapachy , smaki i inne zmysly....
« : Maj 09, 2010, 19:25:34 »

Historia perfum

Autor:Dr n. farm. Przemysław Rokicki
Żródło: DOZ.pl

Historia perfum rozpoczyna się od czasów praczłowieka, zauważył, że niektóre drzewa, szczególnie te bogate w żywicę, przy spalaniu nadają dymowi piękny zapach. Pradawni ludzie, śląc ku niebu pachnące chmury dymu, oddawali swym bogom cześć. Wysyłali prośby i modlitwy. Wonny dym był dla nich sposobem komunikacji z bogami.

Właśnie od dymu wzięła się nazwa perfum. W języku francuskim wyrażenie "per fumée" oznacza „przez dym”. Obecnie nazwą perfumy określa się grupę kosmetyków, których jedynym zadaniem jest nadawanie różnym obiektom (zwykle ciału człowieka) przyjemnego i długo utrzymującego się zapachu.

Perfumy składają się z mieszaniny związków zapachowych, które są nazywane olejkami zapachowymi, środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika, którym zazwyczaj jest etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych. W zależności od ilości rozpuszczalnika rozróżnia się perfumy właściwe (skoncentrowane), wody perfumowane i wody toaletowe.

Po wylaniu lub wtarciu ich w powierzchnię alkohol szybko paruje, a na powierzchni zostają tylko olejki zapachowe i środki wzmacniające, które powoli są uwalniane do powietrza, powodując wrażenie przyjemnego zapachu.

Udokumentowana historia perfum i zapachów rozpoczyna się wraz z istnieniem wielkich, starożytnych cywilizacji.

Mezopotamia

Nasza historia rozpoczyna się w czasach, Mezopotamii , właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze pisemne świadectwa (znaki na małych formach z gliny) istnienia perfum. Mezopotamia szczyci się też pierwszym perfumiarzem zwanym Tapputi ,oraz pierwszą perfumerią, która działała wtedy na Cyprze. Zapach odgrywał, ogromną rolę w związkach. Wierzono, że wspólna kąpiel przyszłych małżonków w różnego rodzaju olejkach zapachowych, podczas ceremonii zaślubin, była gwarancją udanego małżeństwa.

Sztuka perfumerii w Mezopotamii, opierała się głównie na użyciu wyciągów żywicznych ze szlachetnych drzew i krzewów, jak na przykład wyciąg oleisty z kadzidła, drzewa sandałowego oraz mirry. Technika używana przez alchemików z Babilonii to maceracja, która polegała na dokładnym potłuczeniu, zmiażdżeniu i zmieleniu żywic, zmieszaniu z olejami roślinnymi i zostawieniu tej mikstury na około trzy tygodnie. Ciepło potęgowało właściwości mikstury dając jej niezwykłą siłę regenerującą oraz odmładzającą, później następowała dokładna filtracja, czyli oddzielenie żywic od olejku. Jeden z pierwszych aromaterapeutów i alchemików – Teofrasto – napisał pierwszy poważny przewodnik na temat zapachów, gdzie analizował efekty wielu aromatów i ich działanie na emocje, myśli i zdrowie, badał też skomplikowany proces odbierania zapachów i relacje pomiędzy węchem i smakiem.

Egipt

W starożytnym Egipcie produkcją pierwowzorów naszych kosmetyków zapachowych zajmowali się kapłani, którzy byli mistrzami perfumerii. Jednak ich prace były utrzymywane w wielkiej tajemnicy, ponieważ wierzono, że niektóre esencje to dzieła boskie. Na przykład mikstura z tymianku i oregano, do której Egipcjanie dołączyli mirrę i patchouli uważana była za nieziemską.

Ważnym wynalazkiem egipskim były kąpiele w trakcie, których namaszczano ciała różnymi mazidłami i olejkami zapachowymi, aby dać większą elastyczność skórze i stworzyć przyjemne uczucie świeżości, czystości i komfortu.

W starożytnym Egipcie powstała moda na stożki z twardego, perfumowanego tłuszczu, które w czasie biesiad osadzano sobie na głowie. Pachnący tłuszcz rozpuszczał się powoli spływając na włosy biesiadników. Piękny zapach wymagał pięknego opakowania, artyści zaczęli więc tworzyć, naczynia przeznaczone wyłącznie do przechowywania kosmetyków: maści i wonnych olejków.
 

Zapachów używano wtedy także w celach sakralnych - egipscy faraonowie ofiarowywali swym bogom kadzidłowiec, a do balsamowania zwłok członków rodziny królewskiej używana była mirra. Kiedy w 1922 roku odkryto skalny grobowiec króla Tutenchamona, pośród wielu cennych przedmiotów znaleziono naczynie z pachnącą pomadą. Choć trudno w to uwierzyć, po otwarciu, pomimo upływu 3000 lat, substancja zachowała swój zapach.
 

Bardzo prawdopodobne jest, że pachnące substancje były w Egipcie przyczyną pierwszego w dziejach ludzkości strajku. Historia donosi, że ok. 1330 roku p.n.e. żołnierze faraona zastrajkowali domagając się od władcy aromatycznych pomad i balsamów. Kleopatra miała w zwyczaju skrapiać  ubrania, wnętrza pomieszczeń, a nawet żagle swych statków wonnymi olejkami z jaśminu i róży.

Grecja

Narodem, który wyniósł perfumy na wyżynę świętości byli starożytni Grecy. Według nich piękny zapach pochodził od bogów, był atrybutem magicznym, mistycznym a także erotycznym. Grecy żyjący w VI w p.n.e. mieli w zwyczaju, po kąpieli w łaźni publicznej, namaszczania swych ciał aromatycznymi olejkami - każdą część ciała innym zapachem. Żadna uroczystość rodzinna nie mogła obyć się bez namaszczenia ciała zapachem - był to swego rodzaju rytuał oczyszczający.

W Grecji Hipokrates zalecał  aromatyczne kąpiele i masaże. Wskazywał także na zastosowanie olejków eterycznych w profilaktyce chorób zakaźnych.

Więcej na stronie:
http://www.doz.pl/czytelnia/a1532-Historia_perfum
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

polskierpg fallcraft watahacienia siyah mixblackcity