Strony: [1]

KRETENSKI LABIRYNT - LABIRYNT ZYCIA.

  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
KRETENSKI LABIRYNT - LABIRYNT ZYCIA.
« : Czerwiec 03, 2009, 09:34:23 »

Czym jest i jaka role spelnia naprawde WIELKI LABIRYNT? Gdzie nalezy go szukac?
Czy KRETA jest miejscem gdzie on jest?
Za pomoca Pani Joanny Zak Bucholc postaram sie Wam wyjasnic czym jest naprawde Wielki Labirynt? Czy jest tylko jeden, i jaka role pelnil on pierwotnie.
Kiara Uśmiech Uśmiech

   Labirynt - centrum odrodzenia
Autor tekstu: Joanna Żak-Bucholc


http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,400

Któż nie zna opowieści o dzielnym Greku Tezeuszu, który pokonał straszliwego Minotaura i o królewnie Ariadnie, która podarowała greckiemu wojownikowi kłębek nici, by mógł wyjść z przepastnych czeluści… Obraz ten przenosi nas na tajemniczą wyspę Kretę, do królestwa ojca Ariadny Minosa. To od jego imienia archeolodzy ukuli miano dla kultury, zwanej „minojską", która kwitła w III i II tys. p.n.e., na długo zanim zawitali tu Grecy. Mit ten przetrwał tysiąclecia i wciąż pozostaje zagadkowy i fascynujący. A trzeba nam wiedzieć, że żaden autentyczny mit nie jest zwykłą opowieścią, przekazuje bowiem treści najświętsze i… najgłębsze, może tkwiące „od zawsze" w naszej podświadomości, archetypowe, zapisane w każdym z nas. Chociaż — co może wielu zdziwi — opowieść o Tezeuszu i labiryncie nie jest pierwotną wersją mitu, lecz zapisem stworzonym przez Greków, którzy podbili ludy wcześniej mieszkające na Krecie, wyspach morza Egejskiego i na lądzie greckim, to jednak kryją się w nim treści rzeczywiście prastare, przejęte od tych ludów; i wobec tego któż nie zapyta skąd wzięły się te motywy: labiryntu i jego ciasnych korytarzy, z plątaniny których tak trudno się wydostać, i potwora czającego się w środku, budzącego dreszcze strachu. Jakich musiały dotykać ważnych dla świadomości treści, skoro tak zapadły w człowieczą pamięć?

CENTRUM - ODNOWY ZYCIA, CENTRUM LABIRYNTU.
JASKINIA SKOTINO, KAWE SKOTINO , KRETA

Aby spróbować poszukać najstarszych śladów labiryntu, zaczniemy od cytatu: "Tell Gubba, najstarsze i wyróżniające się stanowisko (...) było kiedyś budowlą składająca się z ośmiu koncentrycznych murów, z których zewnętrzny miał 70 m średnicy (...). Funkcja tej budowli, nie mającej odpowiednika poza obszarem Chamrinu, nie jest znana. Znajdująca się wewnątrz jama zawierała 16 szkieletów, rzuconych jeden na drugi. W korytarzach znaleziono duże dzbany z ziarnem, co sugeruje, że budowla służyła jako magazyn żywności i skarbiec." (Roaf, 1998, s. 80). Tyle cytat.

Dodajmy, że rzecz dotyczy terenów niedaleko Mezopotamii, a czas to, bagatela — jakieś IV tys. p.n.e. Zapamiętajmy też najważniejszą informację: osiem koncentrycznych murów i obszar wewnętrzny z ziarnem i ludzkimi ciałami...

To zdumiewająca budowla, a zagadką też pozostaje to, kto i po co zadał sobie tyle trudu? I dlaczego spichlerz byłby tak honorowany? Dla nas spichlerz to po prostu budynek gospodarczy, w których przechowuje się ziarno. Ale nie dla ludzi sprzed tysięcy lat… Kiedy nasi przodkowie zaczęli przyzwyczajać się do osiadłego stylu życia, stopniowo rozpoznali rośliny, które łatwo uprawiać, zbierając nasiona, by dawały pożywienie i nasiona na przyszły rok. Ziemia i ziarno… Ziemia pochłaniająca ziarna i „ożywiająca" je w postaci dających pożywienie roślin; ziemia — miejsce tajemniczej transformacji, gdzie ze śmierci rodzi się nowe życie… Cykle wegetacji dawały asumpt do rozmyślań nad zasadą Życia i Śmierci. Powoli świtały nowe, już coraz dalsze od kultów magii łowieckiej, religie — dziś zwane agrarnymi. Spichlerz był więc „obiektem" wplecionym w cały kontekst określonych wierzeń, symboli, magii. Był par excellence święty. Był zbiornikiem ziarna, które umierało w ziemi i rodziło nowe życie… Był zatem (tak jak ziemia) figurą… łona! Nic dziwnego, że to Boginie, kobiety były patronkami roślin, w tym również zbóż.

A z drugiej strony, także funkcja magazynu, w pojęciu miejsca, gdzie coś się przechowuje, nie jest bez znaczenia. Nasi przodkowie przestawali wędrować za stadami zwierząt, ale przechodzenie na osiadły tryb życia nie był rewolucją, lecz procesem. Wpierw może wracano do miejsc, gdzie pochowano bliskich. Potem zostawiano ważne przedmioty, by nic nie stało się im podczas wędrówek. Dotyczyło to na pewno przedmiotów kultowych, świętych. Te pierwsze miejsca przechowywania mogły być zwykłymi dołami wykopanymi w ziemi, potem oblicowano je kamieniami, wreszcie oblicowanie podniesiono ponad powierzchnię gruntu, wyciągając wzwyż ściany wystające z naturalnych ścianek ziemnej jamy. Tak powstały pierwsze stałe budynki, magazyny, gdzie przechowywano m.in. zasoby ziarna pod nowy zasiew. Magazyn i spichlerz stanowił centrum. Tu zaczęło ogniskować się życie plemienia.

Nawet gdy już zaczęły kształtować się ośrodki wielkich cywilizacji, długo jeszcze spichlerz i magazyn grał wielką rolę w religii, tak jakby nigdy nie zapomniano o ich wielkiej roli w przeszłości. Na przykład w Sumerze świątynia nie była po prostu czymś podobnym do naszych chrześcijańskich świątyń. Owszem, była „domem boga", ale także świętym magazynem i spichlerzem. Rola świątyni była bowiem „totalna" — religijna, ekonomiczna, społeczna. Tu skupiało się życie duchowe i doczesne wspólnoty. To było prawdziwe „centrum świata".

Jeszcze stosunkowo „młoda" budowla wzniesiona przy świątyńce boga księżyca Sina w Ur, zwana El Nun Mah, to było coś pomiędzy świątynią a „świętym magazynem". Z kolei w prastarym mieście Eridu archeolodzy znaleźli pod zikkuratem boga Nieba dziwną budowlę kamienną z V/IV tys. p.n.e. zaprojektowaną jako konstrukcja podziemna i otoczoną podwójnym pierścieniem murów. Badacze domyślają się, że może to być cenotaf — symboliczny, pusty grobowiec. Czy właśnie w takich symbolicznych grobach składano „ciało" bogini lub boga wegetacji lub zboża?

Z kolei z greckiej Tesalii, z okresu późnoneolitycznego pochodzi osada w Dimini. W IV tys. otaczało ją sześć (sic!) pasów murów. Czy były to fortyfikacje, jak twierdzą niektórzy? Ale w takim razie dlaczego konstrukcja murów była stosunkowo słaba i niewysoka? Najważniejszy dom znajdował się w centrum. Czy mury rzeczywiście miały osady bronić czy spełniały inną funkcję?

I czy rzeczywiście możemy mieć do czynienia z jakimś wspólnym kompleksem wierzeń i działań? W tym miejscu, choć to może wyda się dziwne, przytoczmy pokrótce opis stolicy słynnej Atlantydy: Platon opisuje ją jako miasto, którego centrum stanowiło wzgórze z pałacem, zaś wokół otaczały je koncentrycznie kręgi z ziemi i wody, po trzy na przemian. Czy to możliwe, że Atlantyda ze swą stolicą naprawdę istniała — tylko, że jako pewien model, koncepcja, imago mundi? Czy to nie dziwne, że jeszcze Anghor na terenie dzisiejszej Kampuczy, święte miasto Khmerów wzniesione ok. roku 1000 n.e. niewątpliwie zachowuje podobny model? Właśnie — jaki model, jaki obraz świata, jaka myśl religijna kryły się za tymi konstrukcjami? Pamiętajmy bowiem, że za każdą otaczaną czcią budowlą kryje się myśl religijna czy choćby światopoglądowa. I tak np. za najbardziej nam znanymi gotyckimi katedrami stoi mistyka chrześcijańska i idea boskiego ładu świata przez tę religię określonego......
J.Z.B.

Czym jest wiec naprawde Labirynt? Depozytem pierwotnych wzorcow zycia, ktore w okreslonym czasie moga wznowic swoje istnienie, Byc zasiane jak ziarno i wykielkowac ideologia,wzorcami zachowan , wgrac sie w pole morfogenetyczne, lub siec energoinformacyjna i stac sie wzorcem ludzkich mysli i dzialan na dlugie tysiaclecia, kolejna Epoke 26000 lat.

Praktycznie kazda Epoka posiada taki Labirynt, ktory byl wzorcem rozwojowym , lub powstrzymania rozwoju dla niej.
Egipt jest miejscem kontrowersyjnym niesie w sobie wiedze epoki przed Faraonowej ( starych dynastji), oraz okres wladzy Pana Ziemi ( naszego Samuela -Enki) , ktory za wszelka cene chcial ponownie wgrac w swiatke energoinformacyjna wlasny system wartosci , ktory stal by sie wzorcem ludzkiego zycia na cala nadchodzaca Epoke.
Gdyby do tego doszlo stala by sie wielka tragedia dla ludzkosci. Zablokowano by nam kompletnie ewolucje.Ziemia odwrocila by ponownie swoje bieguny zaistnialy by kataklizmy. Zamiast nadal wznosic sie w gore, ponownie zaczela by opadac w dol.
Na szczescie czas wpisania tych wzorcow juz minol, ziarno nowej wiedzy zostalo zasiane, wlasnie na KRECIE. Rozpoczela sie pora wzrastania, ludzkosc jest gotowa do zycia nowa wiedza, wiedza milosci.
Czy zatem wazne jest odnalezienie Labiryntu w Egipcie ( a jest nie jeden)? Z punktu widzenia historycznego , kazde odkrycie jest cenne. Z punktu zakodowania systemu wartosci Samuela -Enki , juz nie, ten akt juz sie nie dokona. Nie posiada On  , ni jego ekipa mocy wpisania tych wzorcow w pole morfogenetyczne.Natomiast siec energoinformacyjna ktora On stworzyl i dysponowal spala sie.Traci codziennie swoja moc, traci energie zasilajaca ja, ta szczelna zaslona ciemnosc oddzielajaca nas od prawdziwej wiedzy , dzien po dniu staje sie ciensza.

Kiara
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: KRETENSKI LABIRYNT - LABIRYNT ZYCIA.
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 05, 2009, 12:12:56 »

Grota Skotino ma wyjatkowe polozenie niezbyt typowe jak na gorska jaskinie. To polozenie wskazuje na mozliwosc istnienia woklo niej owych okraglych morow. Obecnie sa to kamienie porosniete roslinnoscia , ale w bardzo odleglej przeszlosci mogly byc otaczajacymi ja okregami. Niewiele osob wie o jej istnieniu , i naprawde niewiele ja odwiedza.Wiekszosc staje u wejsca do niej, na dol schodza grotolazi i ludzie zajmujacy sie wspinaczkami.
Ja zdecydowalam sie na zejscie na sam dol,dosyc trodne bylo to zejscie , ale udalo sie. Przecudne ulozenie skalek,piekne stalaktyty i stalagmity to niezapomniane wrazenia.
Najwazniejsze , przestrzen energetyczna o niesamowitej mocy, i zapach ziemi, ktorego nie mozna odczoc w innym miejscu.

Jak znajde jakies informacje w necie  na temat tej jaskini, wkleje.

Symbolika Labiryntu.

http://eik.110mb.com/archiwum/No_11/11_spyra.pdf

Kiara
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: KRETENSKI LABIRYNT - LABIRYNT ZYCIA.
« Odpowiedz #2 : Sierpień 30, 2009, 19:39:23 »
Zapisane
  • Kiara
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2458
  • Zobacz profil
Odp: KRETENSKI LABIRYNT - LABIRYNT ZYCIA.
« Odpowiedz #3 : Październik 16, 2017, 12:06:02 »

Jaskinie Krety..

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g189413-Activities-c57-t54-Crete.html

https://forum.historia.org.pl/topic/17137-kult-stalagmit%C3%B3w-i-stalaktyt%C3%B3w/

https://pl.scribd.com/document/170018182/Kondratow-Aleksander-Zaginione-Cywilizacje

http://encyklopedia.naukowy.pl/Ejlejtyja

http://www.worldbook.pl/album/2343/Kreta_-Malia

https://forum.historia.org.pl/topic/13862-nowinki-z-wykopalisk/

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Beehive_tomb&prev=search

https://www.brown.edu/Departments/Joukowsky_Institute/courses/greekpast/4904.html

https://translate.google.fr/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.brown.edu/Departments/Joukowsky_Institute/courses/greekpast/4904.html&prev=search

https://www.facebook.com/events/1164961453526984/


      Jeżeli wasz wymarzony urlop to słońce, morze, ouzo i sirtaki tańczone do białego rana, to znak że na wakacje powinniście się udać do Amnissos. Jest to niewielkie miasto położone na Krecie, konkretnie w namosie Rethymno, w pobliżu sławnego Heraklionu i ruin pałacu w Knossos. Wakacje tutaj to doskonały pomysł na połączenie poznawania antycznej historii, z wylegiwaniem się na pięknych plażach. Warto już wcześniej skorzystać z oferty first minute, aby mieć pewność że tegoroczne lato uda się spędzić właśnie na Krecie. Ci szczęśliwcy, którzy zobaczą ofertę last minute w te rejony, nie powinni się nawet zastanawiać tylko korzystać.

Historia

      Region w którym znajduje się Amnissos to miejsce o niezwykle bogatej przeszłości. Pierwsze ślady osadnictwa odnotowano na mniej więcej 7 tysiąclecie p.n.e. W IX wieku rejony te zostały zajęte przez Saracenów, którzy władali tymi terenami do 961 roku, kiedy to Bizancjum zajęło Heraklion i okoliczne miejscowości. W 1204 roku przeszły one pod panowanie Wenecjan, którzy znacznie przyczynili się do wzmocnienia obronności tych okolic. W 1669 roku, Heraklion po ponad 22 letniej walce poddał się Turkom. Po ponad dwóch wiekach, w 1898 roku tereny te zostały oddane przez Turków, na rzecz Republiki Krety. Od 1913 roku, Heraklion wraz z okolicznymi miasteczkami, w tym również z Amnissosem został oficjalnie włączony do Królestwa Grecji.

Atrakcje turystyczne

      "Głównymi atrakcjami są niewątpliwie znajdujące się w okolicy zabytki. Najbardziej popularnym z nich jest pałac w Knossos. Jest to duma całej Grecji, turyści żądni poznania dawnych czasów, znajdą tam dzieła z epoki minojskiej i kreteńskiej.

Ruiny pałacu są doprawdy ogromne, zajmują bowiem około 17,4 tysiąca metrów kwadratowych. Nic więc dziwnego, że na tak wielkiej powierzchni, utworzono szereg przejść, które dały nazwę labiryntu kreteńskiego.

Pałac w Knossos to również miejsce, gdzie według mitologii rozgrywało się wiele ważnych wydarzeń. Będąc w Amnissosie, warto również odwiedzić Muzeum Archeologiczne, znajdujące się w Heraklionie.

W 20 salach znajdziemy fascynujące zbiory z okresu minojskiego, ale również z okresu neolitycznego czy grecko - rzymskiego. Również tutaj turyści chętnie odwiedzają największą w Grecji katedrę Agios Minas.

Ten kolos jest w stanie pomieścić 8 tysięcy wiernych. Natomiast w samym Amnissos znajdziemy kompleks archeologiczny, w którym najciekawsze są ruiny rzymskiej willi nazywanej "Domem Lilii", ze względu na motyw lilii , który został odkryty na freskach.

Również w pobliżu znajduje się jaskinia Eileithyia , w której za czasów minojskich odbywały się tradycyjne obrzędy i rytuały. "...

Kiara.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2017, 12:57:16 wysłane przez Kiara »
Zapisane
Strony: [1]
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

mundodetelenovelas polskierpg siyah hkcz jamaiworld